رسانه خبری پیامِ ایرانی

ایران در صدد حمله به نیروهای آمریکایی در عراق استمنبع: دبى-العربیه.نت فارسى

یک مقام مسئول آمریکایی چهارشنبه یکم آوریل ۲۰۲۰ به خبرگزاری رویترز گفت منابع دستگاه اطلاعاتی این کشور از احتمال وقوع حمله‌ای با حمایت ایران علیه نیروها و تاسیسات آمریکایی در عراق خبر دادند.

طبق معلوماتی که به دست سازمان اطلاعات آمریکا رسیده حمله احتمالی مورد حمایت ایران همانند حملات موشکی که در ماه ژانویه ۲۰۲۰ اماکن استقرار نیروهای آمریکایی در عراق را هدف قرار داده نیست.

این مقام مسئول آمریکایی که خواست نامش فاش نشود افزود که دستگاه اطلاعاتی آمریکا سرنخ‌هایی را درباره حمله احتمالی ایران یا نیروهای مورد حمایت ایران به نیروها و تاسیسات آمریکایی در عراق دنبال می‌کند.

این مقام آمریکایی اما هیچگونه جزئیاتی درباره زمان حمله یا اهدافی احتمالی آن ارائه نداد.

از سویی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا چهارشنبه پیش از این هشدار داد چنانچه ایران به نیروهای آمریکایی در عراق حمله کند، بهای بسیاری سنگینی خواهد پرداخت.

رئیس جمهوری آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت: «بر مبنای اطلاعاتی که به آن باور داریم، ایران و عوامل نیابتی آن نقشه یک حمله دزدکی به نیروهای آمریکایی یا منافع‌مان در عراق هستند.اگر چنین اتفاقی بیافتد ایران قطعا بهای بسیار سنگینی خواهد پرداخت.»

این سخنان ترامپ پس از آن مطرح شد که اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه هفته جاری به عراق سفر کرد. مسئولان عراقی به آسوشیتد پرس گفتند که قاآنی پس از ناکامی گروه‌های عراقی برای توافق روی دولت جدید به بغداد رفته است.

فرمانده جدید نیروی قدس که پس از کشته شدن قاسم سلیمانی به این سمت منصوب شده، شامگاه دوشنبه در اولین سفر رسمی و علنی خود به عراق رفت. او همزمان با ممنوعیت رفت و آمد در عراق در پی انتشار ویروس کرونا و لغو پروازهای ورودی و خروجی این کشور، وارد بغداد شد.

در شامگاه سوم ژانویه ۲۰۲۰ قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه به همراه ابومهدی المهندس، جانشین رئیس شورای حشد الشعبی عراق در حمله پهپادی ارتش آمریکا در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد کشته شدند. این اقدام به متلاطم شدن روابط آمریکا و عراق منجر شد و برخی نمایندگان پارلمان عراق خواستار خروج نیروهای آمریکایی از این کشور شدند.

اسماعیل قاآنی تحت تدابیر شدید امنیتی و با کاروانی متشکل از ۳ خودرو فرودگاه بغداد را ترک کرد. مسئولان عراقی می‌گویند که قآنی با برخی رهبران گروههای سیاسی عراق، از جمله برهم صالح رئیس جمهوری این کشور و هادی العامری و عمار الحکیم دیدار و گفت‌وگو کرد.

پس از کشته شدن سلیمانی، ایران برخی مواضع آمریکا در عراق را موشک باران کرد و این موضوع سبب زخمی شدن چند سرباز آمریکایی شد، اما مرگ هیچ کدام را در پی نداشت. برخی مقامات عالی رتبه ایران گفته‌اند که عملیات انتقام مرگ سلیمانی ادامه خواهد داشت.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.