ایران به‌دلیل بدهی حق رای در سازمان ملل را از دست داد

به اشتراک گذاشتن


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

دبیرکل سازمان ملل در نامه‌ای اظهار داشت که ایران به‌دلیل بدهی بیش از ۱۶ میلیون دلار بابت عدم پرداخت حق عضویت خود به این سازمان حق رای در مجمع عمومی سازمان‌ملل متحد را نخواهد داشت.

طبق ماده ۱۹ منشور سازمان ملل متحد در صورتی که کشورهای عضو حق عضویت خود را بیش از دو سال پرداخت نکند، حق رای خویش در مجمع عمومی سازمان ملل را از دست می‌دهند.

بر همین اساس و در راستای اجرای ماده مذکور، آنتونی گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در نامه‌ای به تاریخ ۱۳ ژانویه ۲۰۲۱ به ولکانبوزکر، رئیس هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد ضمن اعلام بدهی کشوهای بدهکار خواستار توقف حق رای در مورد کشورهای جمهوری آفریقای مرکزی، کومور، کنگو، ایران، لیبی، نیجر، سومالی، سودان جنوبی، زیمبابوه و سائوتومه و پرنسیپ شده‌ است.

حق عضویت ایران سالانه حدود ۵٫۵ میلیون دلار بوده که تقریباً سه سال پرداخت نشده‌ است. طبق نامه دبیرکل سازمان ملل، ایران بدهکارترین کشور به این سازمان بین‌المللی است.

پیشتر ایران درخواست کرده بود به دلیل تحریم‌های آمریکا حق عضویت خود را به ارزی غیر از دلار پرداخت کند. با وجود این که سازمان ملل در سال ۲۰۱۹ با پیشنهاد ایران موافقت کرده بود اما تاکنون که مجموع بدهی ایران به ۱۶ میلیون و ۲۵۱ هزار و ۲۹۸ دلار رسیده این مبلغ پرداخت نشده‌ است.

گفتنی است که بودجه سال ۲۰۲۱ سازمان ملل متحد حدود ۳٫۲ میلیارد دلار بوده که از طریق حق عضویت اجباری و مشارکت داوطلبانه اعضا تأمین می‌شود. ایالات متحده آمریکا با پرداخت بیش از یک پنجم این مبلغ، بیشترین سهم در تأمین بودجه سازمان ملل متحد را برعهده دارد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *