رسانه خبری پیامِ ایرانی

ترامپ برای مقابله با کرونا صادرات برخی از کالاهای پزشکی آمریکایی را ممنوع کرددونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه، ۱۵ فروردین، گفت، به شرکت‌های آمریکایی دستور داده است که تجهیزات مورد نیاز برای مبارزه با ویروس کرونا در داخل کشور را به خارج صادر نکنند.

دونالد ترامپ که در کنفرانس خبری در کاخ سفید صحبت می‌کرد، اظهار داشت، به شرکت‌های آمریکایی دستور داده است که صادرات وسایل و تجهیزات حساس پزشکی را متوقف کنند تا اطمینان حاصل شود که بیمارستان ها و مراکز مراقبت‌های بهداشتی منابع لازم برای نجات جان مبتلایان به ویروس کرونا را در اختیار دارند.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد، من با امضای قانون «تولید در وضعیت جنگی» صادرات محصولات کمیاب بهداشتی و پزشکی توسط سودجویان را ممنوع می‌کنم.

قانون «تولید در وضعیت جنگی»، متعلق به دوره آغازین جنگ کره در سال ۱۹۵۰ است که به رئیس جمهوری اجازه می‌دهد به دلیل وضعیت اضطراری در کشور به شرکت‌های خصوصی امریکایی دستور دهد که محصولات مورد نیاز کشور را تولید کنند.

دونالد ترامپ در ادامه تصریح کرد که به وزارت امنیت داخلی و سازمان مدیریت بحران (اف ای ام ای) دستور داده است که از صادرات محصولاتی مانند ماسک ان ۹۵، ماسک های جراحی، دستکش و سایر تجهیزات حفاظتی جلوگیری کنند.

دولت ترامپ روز پنجشنبه با استفاده از قانون «تولید در وضعیت جنگی» شرکت «۳ام» را مجبور کرد تا سفارشات تولید ماسک‌های «ان ۹۵» برای داخل کشور را در اولویت قرار دهد.

طی روزهای اخیر موضوع توقف صادرات محصولات شرکت «۳ام » به کانادا و آمریکای لاتین واکنش‌هایی در پی داشت. شرکت «۳ام» یکی از بزرگترین تولیدکنندگان ماسک‌های تنفسی در آمریکا پیشتر تایید کرده بود که دولت مانع صادرات ماسک‌های این شرکت به کانادا شده است.

اندرو کومو ، فرماندار ایالت نیویورک هم روز روز جمعه اعلام کرد با استفاده از اختیاراتش دستگاه های کمک تنفسی و دیگر وسایل و تجهیزات حفاظتی بلا استفاده بخش خصوصی در ایالت را برای استفاده عمومی خواهد گرفت.

ایالت نیویورک هم اکنون یکی از کانونهای اصلی شیوع ویروس کرونا در آمریکا محسوب می‌شود.

شمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایالت نیویورک بیش از ۱۰۲ هزار نفر اعلام شده است.

توصیه به پوشیدن ماسک

در ادامه این کنفرانس خبری دونالد ترامپ گفت، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها به مردم توصیه می‌کند به هنگام حضور در اماکن عمومی که امکان فاصله گذاری اجتماعی وجود ندارد، از ماسک یا پارچه برای پوشاندن جلوی صورت استفاده کنند.

رئیس جمهوری آمریکا، در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت که خود بنا ندارد که ماسک به بپوشد، چرا که این توصیه داوطلبانه است.

براساس آمار خبرگزاری رویترز، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا تا عصر روز جمعه به ۲۷۲ هزار و ۷۷۱ نفر رسیده است.

شمار کسانی که بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند نیز شش هزار و ۹۶۷ نفر اعلام شده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.