رسانه خبری پیامِ ایرانی

در صورت آغاز مجدد مذاکرات هسته‌ای آیا ایران به کمتر از برجام راضی می‌شود؟


وزیر خارجه ایران در واکنش به هشدارهای همتای فرانسوی اش در مورد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، گفته که اگر برجام زنده است به خاطر فعالیتهای ایران است نه اقدامات کشورهای اروپایی.

محمد جواد ظریف در پیامی توییتری از همتای فرانسوی اش خواسته که از بیان حرف‌های به گفته او «پوچ» در مورد ایران دست بردارد.

پیشتر ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، احیای مذاکرات هسته ای با ایران را ضرورت فوری توصیف کرده و گفته بود ایران در حال حرکت به طرف ایجاد ظرفیت تولید سلاح هسته ای است.

او همچنین گفته بود برگشت به توافق برجام کافی نیست و باید درباره فعالیتهای موشکی و منطقه‌ای ایران هم مذاکره شود.

روز شنبه سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان از آغاز فرایند تولید اورانیوم فلزی در ایران که در تسلیحات اتمی کاربرد دارد، هم عمیقا ابراز نگرانی کرده بودند.

ابراز نگرانی کشورهای اروپایی از فعالیتهای هسته ای یاران در حالی شدت گرفته که پیشتر آژانس اتمی سازمان ملل با اشاره به غنی سازی ۲۰ درصدی در ایران، هشدار داده بود که فرصت برای احیای برجام تنگ است و تنها چند هفته فرصت هست.

در چشم‌انداز بامدادی یکشنبه ٢۹ دی ١٣٩٩ (۱۸ ژانویه ٢٠٢١) در این مورد گفتگویی داشتیم باحسین علیزاده، دیپلمات پیشین وزارت خارجه ایران و تحلیلگر مسائل سیاسی ساکن لندن.

برای شنیدن سایر مطالب رادیوی بی بی سی، به صفحه رادیو مراجعه کنید یا برنامه‌های ما را بر روی ساوند کلاود بشنوید.‏منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.