روابط عمومی اتاق اصناف ایران روز شنبه ۱۶ فروردین‌ ماه با صدور اطلاعیه‌ای اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر بازگشایی و تعیین ساعت کاری از سوی برخی واحدهای صنفی را تکذیب کرد.
به نوشته خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، در این اطلاعیه آمده است: «حسب پیگیری‌های به عمل آمده تاکنون هیچ تصمیمی از سوی هیچ‌ یک از سازمان‌ها و نهادهای صنفی مبنی بر بازگشایی واحدهای صنفی یا تعیین ساعت کاری مشخص جهت حضور هر یک از این رسته‌ها اتخاذ نشده است. بدیهی است اتاق اصناف ایران و دیگر سازمان‌های صنفی خود را مکلف به تبعیت از تصمیم‌های ستاد ملی مقابله کرونا به مدیریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌دانند.»
راوابط عمومی اتاق اصناف ایران، اخبار منتشر شده در این خصوص را مصداق بارز «شیطنت رسانه‌ای و تشویش اذهان عمومی به قصد بر هم زدن آرامش موجود در جامعه اصناف» توصیف کرده است.
تکذیب این اخبار از سوی اتاق اصناف ایران در حالی است که کارفرمایان واحدهای صنفی خصوصی، تا یک‌ ماه پس از اعلام رسمی شیوع کرونا و تا آغاز تعطیلات نوروز از تعطیل کردن واحدهای کاری طفره رفتند. از سوی دیگر در سایه عدم حمایت‌های دولتی، بخش قابل توجهی از کارگران خویش‌فرما و شاغل در مشاغل خرد همچون دستفروشان و کارگران خدماتی و خانگی با وجود خطر ابتلا به کرونا، همچنان مجبور به حاضر شدن در محل کار خود هستند. غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران روز ۲۲ اسفند‌ ماه در مورد سهم کارگران غیر رسمی در اقتصاد ایران گفت کسب‌وکارهای خدماتی کوچک و متوسط نزدیک ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی را در اختیار دارند. او همچنین گفت که چه بسا کرونا موجب یک «سکته گسترده» در اقتصاد شود و نخستین قربانیان این سکته روزمزدها و کارگران غیر رسمی خواهند بود.