۴ زن و یک تیم ایرانی در جمع بهترین‌های فوتسال جهان

به اشتراک گذاشتن<![CDATA[16 ساعت،۱۴ دقیقه

تهران- آتوسا ایران‌مهر، شهروندخبرنگار

سایت معتبر «فوتسال پلنت» به عنوان معتبرترین رسانه خبری و تحلیلی فوتسال جهان، مطابق رویه هر سال خود، نامزدهای برترین‌های ۲۰۲۰ را معرفی کرد؛ با این تفاوت که امسال زنان فوتسالیست ایران در صدر اخبار هستند.

برای درک بهتر فوتبال و فوتسال زنان ایران، ابتدا نگاهی به یک مجادله مجازی در هفته‌های گذشته بیاندازیم؛ آن‌چه یک سوی آن «مهدی فنونی‌زاده»، پیش‌کسوت «استقلال» و تیم ملی فوتبال ایران و سوی دیگر، «سپهر حیدری»، بازیکن سابق «پرسپولیس» قرار داشت. آن‌ها برای تحقیر دیگری، از هم دعوت می‌کردند در «لیگ زنان» بازی کنند یا «لچک» به سر ببندند.

این‌ها البته اولین کلمات از کتاب ادبیات «فوتبال‌فارسی» ایران نیستند؛ «خداداد عزیزی» پیش از این دو، بعضی بازیکنان را تمسخر کرده بود. او در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که باید بعد از برداشتن زیر ابروها، «رژ لب» بزنند و «جمشید هاشمی»، مجری همان برنامه با قهقهه گفته بود که بازیکنان ما فکر می‌کنند در لیگ زنان توپ می‌زنند.

حالا بد نیست همان مردان با با داده‌های فوتسال پلنت، تلنگری بخورند.

گلاره ناظمی؛ زشت و زیبا

در بخش داوران، «گلاره ناظمی» نخستین کاندیدای ایران است؛ زنی که می‌توان او را یکی از بهترین‌های حال حاضر داوری کشور دانست.

نام کامل او، «گلاره ناظمی دیلمی‌زاده» است. سال ۱۳۶۱ در «دیلمان»، شهری از شهرستان سیاهکل استان گیلان متولد شد. داور بین‌المللی ایرانی فوتسال است که از سال ۲۰۱۴ به عنوان داور بین‌المللی در لیست فیفا قرار گرفت.

سال ۲۰۱۹، در رقابت‌های جام جهانی باشگاه‌های فوتسال مردان در تایلند، به عنوان داور اول بازی «بارسلونا» برابر «شنژن» چین، قهرمان تایلند برابر «بوکاجونیورز» آرژانتین، شنژن مقابل «منگوس» برزیل و هم‌چنین دیدار فینال این مسابقات را قضاوت کرد.
آن نخستین تجربه قضاوتش در مسابقات مردان بود چون در ایران هرگز این اجازه را به یک داور زن نمی‌دهند.
در ایران داوری زنان برای مردان و برعکس زنان برای مردان، ممنوع است. فدراسیون فوتبال یک بار تجربه سپردن داوری یکی از مسابقات فستیوال فوتسال زیر ۱۲ سال بوشهر به یک داور زن را با اعتراضات گسترده تندروهای مذهبی و تذکر جدی نهادهای امنیتی در یاد دارد.  

این اتفاق هم برگرفته از نظر هیات رییسه فدراسیون فوتبال نبود. در حقیقت، با تصمیم هیات فوتبال بوشهر، هشت داور از ۳۰ داور این مسابقات زن بودند که فقط در روز نخست توانستند چند مسابقه را داوری کنند.

پس از انتشار تصاویر و اخبار قضاوت زنان در فضای مجازی، مدیر ورزش و جوانان استان بوشهر دستور توقف داوری زنان را صادر کرد. استانداری بوشهر تذکر داده بود که در صورت مشاهده یک داور زن در محل برگزاری مسابقات، این فستیوال را به صورت کامل لغو خواهد کرد.

ناظمی پیش از ورود به این حرفه، بازیکن فوتبال بود و در ۱۷ سالگی، با حمایت خانواده و به پیشنهاد برادرش، «کوپال ناظمی» که از داوران فوتبال است، در کلاس‌های داوری ثبت‌نام کرد.

گلاره داوری را با فوتبال آغاز ‌کرد ولی علاقه‌اش به قضاوت در فوتسال، مسیرش را تغییر داد. او ابتدا رقابت‌های فوتبال زنان جنوب شرق آسیا را سوت زد و از سال ۲۰۱۳ رسماً وارد قضاوت در فوتسال شد. یک سال بعد در لیست داوران بین‌المللی فوتسال قرار گرفت و تاکنون پای ثابت این لیست بوده و هست.
ناظمی حالا برای سومین سال پیاپی در لیست ۱۰ داور برتر فوتسال جهان قرار می‌گیرد.

از تجربه‌هایی که طی سال‌های اخیر کسب کرده است، می‌توان به قضاوت در لیگ برتر فوتسال و فوتبال زنان ایران، داوری در رقابت‌های جنوب شرق آسیا در سال ۲۰۰۱، قضاوت فینال فوتسال دختران در المپیک جوانان ۲۰۱۸ و فوتسال زنان بازی‌های آسیایی داخل سالن در سال ۲۰۱۷ اشاره کرد. اما در بخش مردان نیز رویدادهایی مانند مسابقات جهانی فوتسال دانشجویان مردان و جام باشگاه‌های فوتسال جهان ۲۰۱۹ در تایلند را نیز در کارنامه دارد. مهم‌ترین رویداد زندگی‌ او قطعا داوری در اولین دوره جام ملت‌های فوتسال زنان اروپا در سال ۲۰۱۹ به میزبانی پرتغال بود.

افتخارات گلاره ناظمی را می‌توان برگرفته از تلاش، هوش و استعدادش دانست. اما وقتی شما در جغرافیای جنسیت‌زده زندگی می‌کنید، باید منتظر آن‌چه بهترین داور زن ایران تجربه کرد هم باشید.

پس از آن‌که او در رقابت‌های فوتسال دانشجویان مردان داوری کرد، شایعاتی مبنی بر ارتباطش با «پدرو گالان»، نماینده داوران فوتسال فیفا در فضای مجازی منتشر شدند. ساعاتی پس از انتشار این شایعات، حتی مدیران فدراسیون فوتبال هم او را نسبت به چنین اتهامی زیر سوال بردند.

این شایعات سال ۲۰۱۹، پس از دومین حضور ناظمی در لیست برترین‌های سال قوت گرفتند. روزنامه «پیروزی» در گزارشی با تیتر «شایعه رسوایی یک داور»، به این موضوع پرداخت. در این خبر، بدون نام بردن از ناظمی، با کدهای مشخص و منحصر به او، به رابطه‌‌اش با پدرو گالان و یک فرد با نفوذ دیگر در سازمان لیگ اشاره شد.

معنی واژه رسوایی که این روزنامه از آن استفاده کرد، در لغت‌نامه «دهخدا» آمده است: «افتضاح و بی‌آبرویی و بدنامی و ذلت و فضیحت و بی حرمتی.

تمام این واژگان برای شخصی استفاده شد که حکم خود را نه از یک فرد که از فدراسیون جهانی فوتبال دریافت کرده بود.

گلاره ناظمی چندی بعد سکوتش را در قبال این اتهام شکست و در استوری اینستاگرامش به صورت غیرمستقیم به یک «داور مرد» اشاره کرد و نوشت: «کاش از بچگی به جای اینکه به پسرامون بگیم یه مرد گریه نمی کنه، بهشون یاد بدیم: یه مرد همیشه با شرف رقابت می‌کنه. اینجوری دنیای قشنگتری داشتیم.»

باید به یاد داشت که گلاره ناظمی براساس اعلام کمیته برگزاری مسابقات، با کمترین خطای داوری این تورنمنت را به پایان رسانده بود. سایت فدراسیون جهانی فوتبال نیز در مصاحبه و گزارشی پس از این رقابت‌ها، او را ستود.

گلاره ناظمی علاوه بر داوری در لیگ فوتسال زنان به‌عنوان داور، مسوول برگزاری مسابقات فوتبال زنان هم هست. با توجه به هم‌زمانی این دو لیگ، سوال منتقدانش این است که چه‌گونه مسوول برگزاری مسابقات لیگ فوتبال در ساعتی که بار مسوولیتش به اوج می‌رسد، می‌تواند در لیگ فوتسال قضاوت کند؟

انتقاد دیگری که داوران به او وارد می‌دانند، عدم حمایتش در دوران محرومیت ۷۰ داور و ناظر فوتبال زنان بود.

فصل پیش، داوران و ناظران شاغل در لیگ فوتبال زنان به دلیل عدم دریافت مطالبات دو فصل اخیر، اعتصاب کردند. ناظمی این حرکت را نادرست خواند و خواهان صبوری داوران زن شد.

منتقدانش می‌گفتند گلاره ناظمی حقوق کاملش را به عنوان مسوول برگزاری مسابقات از فدراسیون به صورت کامل دریافت می‌کند و قضاوت در لیگ منبع درآمدش نیست. به همین خاطر، موضع‌گیری او در برابر مطالبات داوران زن، وی را زیر فشار انتقادات قرار داد.

فاطمه اعتدادی؛ معرف رفسنجان به فوتسال جهان

در بخش بهترین تیم باشگاهی فوتسال زنان، «مس رفسنجان» از ایران در بین نامزدها قرار گرفت؛ تیمی که از لیگ استانی وارد لیگ برتر شد و حالا کاندیدای بهترین تیم باشگاهی جهان می‌شود.

سال ۱۳۹۶ تیم مس رفسنجان با قهرمانی در لیگ دسته۲ کشوری، وارد لیگ یک شد تا با کسب عنوان قهرمانی لیگ یک، به لیگ برتر صعود کند؛ یک اتفاق نادر در فوتبال ایران. آن‌چه بارها در لیگ مردان شنیده‌ایم، به خریداری امتیاز یک باشگاه و صعود بی‌دردسر به لیگ‌های بالادست خلاصه می‌شود.

شاید روزی که «عاطفه رضایی»، سرمربی حال حاضر این تیم به عنوان بازیکن وارد این تیم می‌شد، حتی فکرش را هم نمی‌کرد خیلی زود از شهر کوچک اما غنی خود به دنیا معرفی شود.

از سال ۱۳۸۰، بازیکن این تیم بود. چهار سال بعد کمک مربی و از سال ۱۳۸۶ سرمربی شد. آن زمان به منظور سرگرمی دختران شهرش، فقط در لیگ استانی و بازی‌های دوستانه شرکت می‌کردند تا این‌که با حمایت باشگاه مس در سال ۱۳۹۶، وارد لیگ برتر شدند.

مسی‌ها فصل ۱۳۹۷ و در اولین فصل حضورشان در لیگ برتر فوتسال زنان، هفتم شدند و البته به همین هم قانع بودند.

اما فصل فوتسالی ۱۳۹۸ برای آن‌ها شکل دیگری رقم خورد. در دومین فصل، تا هفته سوم بدون برد پیش رفتند. وقتی تیم پر ستاره «دانشگاه آزاد» منحل شد، «نسیمه غلامی»، «فرزانه توسلی»، «فرشته کریمی»، «مهسا کمالی»، «نسترن مقیمی» و«فاطمه اعتدادی» در آغاز لیگ بدون تیم ماندند و هر کدام به سویی رفتند.

فاطمه اعتدادی تصمیم گرفت به مس رفسنجان برود. با اضافه شدن موتور گل‌زنی وقت تیم ملی فوتسال زنان ایران به مس، روزهای خوش آن‌ها شروع شد. با همان تیم جزو چهار تیم صعود کننده به پلی‌آف لیگ برتر شدند و با شکست در فینال، مدال نقره گرفتند.

فصل پیش باز هم به پلی‌آف رسیدند و این بار در فینال، «سایپا» را شکست دادند تا جام قهرمانی را بالای سر ببرند.

نقش رهبری فاطمه اعتدادی در مس آن‌قدر پر رنگ بود که حتی عاطفه رضایی پذیرفت که اعتدادی دانش و مهارت بالایی دارد و به‌راحتی جا را برای او باز کرد؛ یعنی اختیارات تامه خودش را به بازیکن و رهبر جدید داد.

بازیکن و کاپیتان از داخل زمین به سرمربی پیشنهاد تغییر تاکتیک و تعویض می‌دهد؛ بدون بازیکن‌سالاری، بدون کدورت و براساس یک برنامه از قبل تعیین شده.

۳ زن نماینده‌‌های ایران در جمع بهترین‌‌ها

ماحصل آن اعتماد سرمربی به بازیکن چه بود؟
اولین اتفاق، راه‌یابی مس رفسنجان به جمع ۱۰ تیم منتخب فوتسال زنان جهان است. اما یک پیروزی دیگر هم برای زنان ایرانی فوتسال رقم خورد؛ قرار گرفتن فاطمه اعتدادی در جمع ۱۰ نامزد کسب بهترین بازیکن جهان.

هم‌چنین براساس اعلام سایت فوتسال پلنت، عاطفه رضایی، سرمربی مس رفسنجان نیز به عنوان یکی از ۱۰ سرمربی باشگاهی فوتسال زنان انتخاب شده است.
«زینب کرمی»، دروازه‌بان این تیم هم کاندیدای کسب عنوان بهترین دروازه‌بان سال فوتسال جهان شد. او ۲۰ سال دارد و به وی لقب «عقاب کوچک» داده‌اند.
کرمی فوتبال و فوتسال را از ۱۰ سالگی آغاز کرد، ابتدا دروازه‌بان فوتبال بود و با تیم ملی زیر ۱۳ سال، به نایب قهرمانی آسیا رسید.

سال ۲۰۲۰، در مسابقات «کافا» با تیم ملی جوانان فوتسال، قهرمان این رقابت‌ها شد. نتیجه دو فصل حضور او در مس، یک نایب قهرمانی و یک قهرمانی لیگ فوتسال زنان است. او حالا در اوج جوانی، به افتخار نامزدی برای عنوان بهترین دروازه‌بان فوتسال جهان نزدیک می‌شود.  

]]>منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *