مسئولان زندان‌ رجائی شهر کرج پنج زندانی عقیدتی را از هرگونه مراقبت‌های پزشکی فوری محروم و از انتقال آنها به نزد پزشکان متخصص امتناع می‌کنند. به‌نوشته وبسایت شبکه حقوق بشر کردستان، فرهاد سلیمی، فریدون ذاکری نسب، انور خضری، حسین پالانی جافی و تیمور نادری زاده، پنج تن از زندانیان عقیدتی محبوس در زندان رجائی شهر کرج هستند که علی‌رغم افزایش نگرانی‌ها در خصوص شیوع ویروس کرونا در زندان رجائی شهر کرج، کماکان از رسیدگی پزشکی محروم هستند.
عدم رسیدگی به این پنج زندانی عقیدتی در حالی است که انور خضری، فرهاد سلیمی و فریدون ذاکری نسب، سه زندانی عقیدتی محکوم به اعدام از بیماری آسم و دیابت رنج می‌برند.
همچنین حسین پالانی جاف که از سال ۱۳۹۶ به صورت بلاتلکیف در زندان رجائی شهر کرج به‌سر می‌برد به بیماری‌های فشار خون و دیابت مبتلاست.
بنا بر اخبار رسیده، در حال حاضر حدود ۱۰۰ زندانی عقیدتی در سالن‌های ۱۱، ۲۱ و ۳۶ زندان رجایی شهر کرج به‌سر می‌برند که حتی پس از صدور بخشنامه از سوی ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه و همچنین اجرای «عفو نوروزی» در مورد زندانیان، تنها تعداد انگشت‌شماری از این زندانیان عقیدتی موفق به استفاده از حق مرخصی خود شده‌اند.
از دید اسناد حقوق بشری و براساس قوانین بین‌المللی، محرومیت از امکانات درمانی و عدم توجه به درخواست زندانیان در زمینه دسترسی به خدمات پزشکی، نقض آشکار حقوق انسانی زندانی و مصداق بارز شکنجه محسوب می‌شود.
مسئولین زندان رجایی شهر کرج اما در گذشته نیز در راستای اعمال فشار بر زندانیان سیاسی و عقیدتی از ارائه خدمات پزشکی و اعزام به بیمارستان این زندانیان خودداری کرده‌اند.