رسانه خبری پیامِ ایرانی

استارمر رهبر جدید حزب کارگر بریتانیا شد | جهان | DWکر استامر در انتخابات رهبری حزب کارگر بریتانیا ۲۷۵ هزار و ۷۸۰ رای آورد که بیشتر از ۵۶ درصد مجموع آرا بود. ربکا لانگ بیلی، رقیب او ۱۳۵ هزار و ۲۱۸ رای (حدود ۲۷ درصد)  آورد. جرمی کوربین از نامزدی لانگ بیلی حمایت کرده بود.

سومین جایگاه را در انتخابات رهبری حزب کارگر بریتانیا “لیزا نندی” با ۷۹ هزار و ۵۹۷ رای به دست آورد که حدود ۱۶ درصد آرا رای دهندگان حزب کارگر بریتانیا را شامل می‌شود.

آنگلا راینر، سخنگوی امور آموزشی حزب نیز به عنوان معاون رهبر حزب کارگر بریتانیا انتخاب شد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

برای انتخاب رهبری حزب کارگر بریتانیا اعضای حزب و اتحادیه​های کارگری از ۲۱ فوریه تا دوم آوریل حق داشتند به نامزدهای خود رای دهند.

استارمر ۵۷ ساله وکیل پیشین حقوق بشر پس از انتخابش گفت این وظیفه اوست که به حزب کارگر بریتانیا اعتماد و امید بدهد و این حزب را به دوران جدیدی هدایت کند.

رهبر جدید حزب کارگر بریتانیا در شرایطی دشوار جانشین کوربین شده است. حزب کارگر با رهبری کوربین در انتخابات پارلمانی دسامبر ۲۰۱۹ شکست سنگینی در مقابل حزب رقیب خود به رهبری بوریس جانسون، نخست وزیر فعلی بریتانیا متحمل شد.

بسیاری از هواداران حزب کارگر کوربین را به دلیل مواضع نامشخص او در مورد برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) مقصر دانستند. این اتهام قبلاً نیز در همه​پرسی درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مطرح شده بود. کوربین ۷۰ ساله پس از شکست خود کناره‌گیری نکرد و حدود چهار ماه در سمت خود باقی ماند. منتقدین او می‌گفتند که کوربین در این مدت برای کسب رهبری  لانگ بیلی در حزب کارگر تلاش می‌کرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

کوربین و نامزد حامی او در حزب کارگر به دلیل تمایلات یهودی‌ستیزانه مورد انتقاد قرار گرفت. استارمر اما در این مورد اعلام کرد که برای شروع جدید تلاش خواهد کرد.

استارمر در دوران رهبری جرمی کوربین در “کابینه سایه” وزیر برگزیت بود و با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت می​​کرد.  پیروزی استارمر قرار بود در نشست ویژه حزب کارگر بریتانیا اعلام شود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا این نشست برگزار نشده است. 

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا از رهبران احزاب مخالف خواسته است برای مقابله با پیامدهای ویروس کرونا با یکدیگر همکاری کنند. جانسون در این راستا رهبران احزاب از جمله آقای استارمر را برای نشست با کارشناسان دولت دعوت کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.