داعش مسئولیت دو حمله انتحاری پی در پی در مرکز بغداد را بر عهده گرفت

به اشتراک گذاشتن


دستور مصطفی الکاظمی برای ایجاد تغییراتی در ساختارهای امنیتی عراق

منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

گروه دولت اسلامی در عراق و شام موسوم به «داعش» پنج‌شنبه ۲۱ ژانویه ۲۰۲۱ مسئولیت دو حمله انتحاری پی در پی در میدان الطیران در مرکز بغداد که منجر به کشته شدن ۳۲ تن و مجروح شدن ۱۱۰ نفر از شهروندان عراقی شده را بر عهده گرفت.

گروه داعش پنج‌شنبه در خبرگزاری «اعماق» وابسته به این گروه در حساب آن بر شبکه تلگرام، مسئولیت دو حمله انتحاری پی در پی در مرکز بغداد، پایتخت عراق، را بر عهده گرفت.

در این دو حمله انتحاری پی در پی ۳۲ تن کشته و ۱۱۰ مجروح شدند که آمار قربانیان آن در ۳ سال گذشته در پایتخت عراق بیشترین است.

به دنبال وقوع این دو حمله انتحاری مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق دستور ایجاد تغییر در ساختارهای دستگاههای امنیتی و برکناری چند تن از فرماندهان آن را صادر کرد.

در همین راستا یحیی رسول سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در بیانیه‌ای به خبرگزاری رسمی عراق (واع) اعلام کرد که الکاظمی مجموعه دستوراتی را برای تغییر تعدادی از فرماندهان ارشد دستگاههای امنیتی از جمله مدیران اطلاعات و مبارزه با تروریسم در وزارت کشور، فرماندهی عملیات بغداد و مدیران اطلاعات و امنیت در فرماندهی عملیات بغداد را صادر کرده است.

الکاظمی در واکنش به این حملات در توئیتر نوشت:« واکنش ما به کسانی که خون عراقی‌ها را ریخته‌اند، بسیار سخت و ویرانگر خواهد بود».

از سویی خالد المحنا سخنگوی وزارت کشور عراق در گفتگو با «العربیه» که وقوع این« عملیات تروریستی در بغداد ناشی از شکاف امنیتی بوده است».

المحنا با اشاره به این‌که نیروهای امنیتی در گذشته دهها مورد از عملیات‌های تروریستی در کشور را خنثی کرده‌اند، افزود که «عملیات تروریستی خارج از مراکز شهر به وقوع می‌پیوست».

شایان ذکر است که در پی وقوع این حملات مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق ضمن تشکیل جلسه‌ای فوق‌العاده با حضور فرماندهان دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی در مقر فرماندهی عملیات بغداد خواستار انجام تحقیقات فوری درباره علل وقوع چنین انفجارهایی و تحت پیگرد قرار دادن هسته‌های تروریستی شد که اقدام عاملان این حملات را تسهیل کرده‌اند.

الکاظمی نخست وزیر عراق ضمن تاکید این‌که جنگ کشورش علیه تروریسم طولانی مدت و ادامه خواهد یافت، گفت که اجازه هدر دادن تلاش‌های اطلاعاتی را نخواهد داد و در این زمینه دستور داد تا تدابیر امنیتی میدانی شدیدی برای محافظت از شهروندان کشورش اتخاذ شود.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *