رسانه خبری پیامِ ایرانی

امیدواری شرکت بایر آلمان به درمان کرونا با یک داروی قدیمی | آلمان | DWاغلب کارشناسان تاکید می‌کنند تهیه و تولید واکسنی که افراد را در برابر ویروس جدید کرونا مصون کند فرایندی زمان‌بر است و احتمالا زودتر ازسال ۲۰۲۱ انجام نخواهد شد.

بر همین اساس امید کسانی که در سرتاسر جهان در معرض ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ هستند بیشتر به دارویی‌هایی است که در درمان این بیماری موثر باشد.

همزمان با تلاش‌هایی که در چندین کشور برای تولید دارویی موثر در معالجه مبتلایان به ویروس جدید کرونا در جریان است، شرکت‌های زیادی هم مشغول آزمایش داروهایی هستند که برای معالجه بیماری‌های دیگر تولید شده‌اند.

یکی از اینها غول صنایع داروسازی آلمان، شرکت بایر است. ورنر باومن، رئیس این شرکت شنبه ۱۶ فروردین (چهارم آوریل) در گفت‌وگو با شبکه خبری “ان‌تی‌وی” (ntv) از “امیدواری بسیار زیاد” نسبت به موثر بودن داروهای قبلا تولید شده در معالجه کووید- ۱۹ خبر داده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

او داروی Resochin را که شرکت بایر برای معالجه بیماری مالاریا تولید کرده یکی از نمونه‌هایی معرفی کرد که آزمایش آن برای مداوای مبتلایان به ویروس جدید کرونا آغاز شده است.

مزیت داروهای قبلا تولید شده

به گفته ورنر باومن فرایند تحقیق، آزمایش و تولید داروی جدید برای درمان بیماری کووید- ۱۹بسیار زمان‌بر است و چنین دارویی در آینده نزدیک و به میزان لازم قابل عرضه نخواهد بود.

او افزود مزیت داروی ضد مالاریا در دسترس بودن آن است و چنانچه موثر بودن آن در مداوای مبتلایان به بیماری حاد تنفسی کرونا اثبات شود شرکت بایر آماده است تمام امکانات خود را برای تولید آن به میزان کافی به کار گیرد.

داروی یادشده حاوی ماده کلروکین Chloroquin است که در دهه سی قرن گذشته، حدود ۹۰ سال پیش برای معالجه مالاریا تولید و استفاده شده است. در بررسی‌های آزمایشگاهی، این دارو تکثیر سلول‌های کرونای جدید که عامل بیماری حاد تنفسی کووید ۱۹ هستند را به خوبی محدود کرده است.

رئیس شرکت بایر می‌گوید در آزمایش داروی ضد مالاریا بر روی برخی مبتلایان به کرونا در چین نشانه‌های بسیار امیدوارکننده‌ای مبنی بر احتمال موثر بودن این دارو مشاهده شده است.

هنوز مراحل آزمایش داروی Resochin بر روی مبتلایان به کووید- ۱۹ به شکل گسترده انجام نشده و چنین آزمایش‌هایی و تائید موثر بودن آن از سوی نهادهای نظارتی پیش‌فرض تولید و عرضه سراسری آن است.

داروی ضدمالاریا و توصیه جنجالی ترامپ

امکان استفاده از داروی ضدمالاریا برای درمان بیماری کووید- ۱۹ پس از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در هفته پایانی ماه مارس به کار بردن آن را توصیه کرد بیش از پیش مطرح شد. همان زمان کارشناسان در آمریکا و بسیاری دیگر از کشورها نسبت به عوارض جانبی استفاده از این گونه داروها هشدار دادند و اظهارات ترامپ را غیرمسئولانه خواندند.

توصیه‌های ترامپ که از طریق پیام توئیتری مطرح شده بود باعث هجوم شهروندان به داروخانه‌ها برای تهیه داروهایی شد که هنوز تاثیر آن در درمان کووید- ۱۹ اثبات نشده و بالا گرفتن تب دسترسی به آنها نیازمندان واقعی با بیماری‌های دیگر را به دردسر انداخت.

با این همه بدون سخنان ترامپ هم آزمایش‌هایی در این زمینه در چند کشور جهان انجام شده است. خبرگزاری رویترز ۱۹ مارس گزارش داده بود که محققان دانشگاه مینه‌سوتا در آمریکا، آزمایش‌هایی را روی ۱۵۰۰ فرد شروع کردند تا دریابند که آیا داروی “هیدروکسی کلروکین” که برای درمان نوعی از بیماری مالاریا تجویز می‌شود، در جلوگیری یا کاهش ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ تاثیر دارد یا خیر.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

تقریبا همزمان، پژوهشگران در برخی کشورهای دیگر، از جمله چین، استرالیا و فرانسه نیز آزمایش‌هایی را در مورد اثربخشی داروی ضدمالاریا برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا شروع کرده‌اند. آزمایش‌های دیگری هم با استفاده از داروی کنترل فشارخون “لوزارتان” در برخی مراکز تحقیقاتی انجام شده است.

مطابق فهرستی که دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز بر پایه آمار منابع مختلف کشورها ارائه می‌کند تا غروب شنبه، ۱۶ فروردین فراتر از یک میلیون و ۱۴۰ هزار مبتلا به ویروس جدید کرونا در بیش از ۱۸۰ کشور شناسایی شده‌اند و نزدیک به ۶۰ هزار و ۹۰۰ نفر بر اثر آن جان باخته‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.