جلسات دادرسی مربوط به استیضاح دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا از روز ۸ فوریه/ ۲۰ بهمن ماه در سنای این کشور آغاز می‌شود. به این ترتیب نمایندگان سنا دو هفته آینده را فرصت خواهند داشت تا موضوع تایید انتصابات جو بایدن در کابینه جدید و همچنین موضوع مهم بسته محرک اقتصادی ۱,۹ میلیارد دلاری را به سرانجام برسانند.
چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات در سنا، عصر جمعه ۲۲ ژانویه گفت که با همکاران جمهوری‌خواهش در مورد زمان برگزاری جلسات استیضاح به توافق رسیده است. اوایل همان روز، نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان هم گفت که روز دوشنبه دادخواست استیضاح را ارائه می‌دهد و سنا را مجبور می‌کند تا موضوع را روز سه‌شنبه رسماً بررسی کند.
اما آقای شومر گفت تیم وکلای ترامپ برای تهیه پیش‌نویس لایحه دفاع تا روز ۸ فوریه مهلت خواهند داشت.
جو بایدن نیز روز گذشته تلویحا خواستار موکول شدن استیضاح ترامپ به بعد از تایید اعضای کابینه‌اش شد و گفت که هرچه زودتر همکارانش تایید شوند برای برخاستن از بحران‌های فعلی کشور بهتر است.
ترامپ اولین رئیس‌جمهوری در تاریخ آمریکاست که برای دومین بار استیضاح می‌شود. دومین پرونده استیضاح او با رای موافق دموکرات‌ها و همراهی ۱۰ عضو جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان به تصویب رسیده و برای تصمیم‌گیری به سنا ارسال شده است.
ترامپ متهم به تحریک هوادارانش در روز حمله به کنگره آمریکا در ۶ ژانویه است. در نتیجه این رویدادها پنج نفر از جمله یک افسر پلیس کشته شدند.