عضو شورای عالی فضای مجازی: تصمیمی برای فیلتر اینستاگرام نداریم

به اشتراک گذاشتن<![CDATA[7 ساعت،۲۹ دقیقه

«عزت الله ضرغامی»، عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد که این شورا هیچ تصمیمی برای فیلتر کردن شبکه اجتماعی اینستاگرام نگرفته است.

به گزارش مهر، این عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی روز شنبه ۴بهمن۱۳۹۹، در حساب کاربری خود در توییتر با اشاره به اینکه مردم ایران با اینستاگرام زندگی می‌کنند، نوشت: «اگر نتوانستیم سرویس مشابه راه‌اندازی کنیم، با کاهش پهنای باند، مردم را ناراضی نکنیم.»

او که زمزمه‌هایی در خصوص کاندیداتوریش در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به گوش می‌رسد، با تاکید بر اینکه اینستاگرام «بزرگترین بازار خرید و فروش مجازی» در ایران است، گفت: «بگذارید مردم زندگی کنند.»

ضرغامی همچنین گفته که فیلترینگ اینستاگرام، رمز عملیات «دوقطبی‌سازی انتخابات» است.

او همچنین در یک لایو اینستاگرام به نقل از «علی خامنه‌‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی گفت که هیچ چیز به اندازه فضای مجازی در تاریخ بشریت اهمیت نداشته است.

ضرغامی اعلام کرد که خود یکی از مخالفان اینستاگرام است؛ اما با این حال هیچ تصمیمی برای فیلتر اینستاگرام در شورای عالی فضای مجازی گرفته نشده است.

او همچنین خواستار ایجاد سرویس قوی و ارزان داخلی برای رقابت با اینستاگرام شد و مدعی شده است که در صورت وجود چنین سرویسی مردم ایران به هیچ وجه به سمت اینستاگرام نخواهند رفت.

این عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در خصوص فیلترینگ تلگرام در ایران نیز توضیح داد: «تا پیام‌رسان‌های داخلی داشتند به جایی می‌رسیدند، تلگرام طلایی را راه‌اندازی کردند. نتیجه این اقدام این شد که بلافاصله تلگرام طلایی ۲۵ میلیون عضو پیدا کرد و با وجودی که تلگرام طلایی ایرانی نبود، اما مسئولین دولتی مدعی شدند که این نرم‌افزار داخلی است. تلگرام بعد از یکسال که متوجه شد پیام‌رسان‌های داخلی شکست خوردند، بلافاصله تلگرام طلایی را از روی گوشی‌های مردم حذف کرد.»

به دنبال دستور قضایی، پیام‌رسان تلگرام اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ در ایران فیلتر شد که این اقدام همچنان ادامه دارد. براساس آخرین امار رسمی در ایران، در حال حاضر بیش از ۴۷ میلیون نفر از این پیام‌رسان با وجود فیلتر بودن استفاده می‌کنند.

طی روزهای اخیر عنوان شد که «محمدجواد آذری جهرمی»، وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی برای عدم فیلترینگ اینستاگرام به دادسرا احضار شده است که «سید جمال هادیان»، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات دراین باره توضیح داد: «دادستان کل کشور اعلام کردند اتهام وزیر ارتباطات صرفا استنکاف از دستور قضایی فیلتر اینستاگرام نیست. برخی اعمال محدودیت‌های دیگر هم ابلاغ و اجرا نشده و از شکایات متعدد نام برده است.»

برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت خبرنگاری جرم نیست مراجعه کنید.

]]>منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *