رسانه خبری پیامِ ایرانی

روند خروج سربازان ما از افغانستان تا ۱۰ روز دیگر آغاز می‌شودمنبع: دبی_العربیه.نت فارسی

مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا دوشنبه ۲ مارس در نشست خبری در پنتاگون اعلام کرد، براساس امضای توافقنامه صلح با طالبان، روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان باید تا ۱۰ روز پس از امضای این توافقنامه شروع شود.

به گزارش منابع خبری، مارک اسپر اضافه کرد، به فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان دستور داده تا روند خروج سربازان اش را از این کشور آغاز کند. وی علاوه کرد، در گام نخست سربازان امریکایی به ۸۶۰۰ نفر کاهش خواهد یافت و خروج سربازان باقی مانده براساس بررسی اوضاع و عمل کردن طالبان به تعهدات‌شان، صورت خواهد گرفت.

امریکا در حال حاضر حدود ۱۳ هزار سرباز در افغانستان دارد که در بخش‌های آموزش و مشوردهی نیروهای امنیتی افغان فعالیت دارند.

براساس توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان، واشنگتن باید تعداد سربازان امریکایی را در افغانستان تا ۱۳۵ روز به ۸۶۰۰ سرباز کاهش دهد و سربازان باقی مانده اش را تا ۱۴ ماه دیگر بیرون کند.

اما مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا می‌گوید، طالبان باید به تعهدات‌شان عمل کنند و خروج سربازان باقی امریکایی با در نظرداشت اوضاع و عملکرد طالبان به تعهدات‌شان، صورت خواهد گرفت.

وی تاکید کرد، طالبان باید با دولت افغانستان مذاکره کند.

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان بعد از ظهر شنبه ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ در شهر دوحه قطر رسماً امضا شد و قرار است مذاکرات صلح طالبان با دولت افغانستان به تاریخ ۱۰ مارس امسال در کشور ناروی (نروژ) آغاز شود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.