رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | تعیین زمان و شعبه دادگاه تجدیدنظر ۶ تن از متهمان پرونده موسوم به «پنجشنبه سیاه اوین»


خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه تجدیدنظر ۶ متهم پرونده موسوم به «پنجشنبه سیاه اوین» روز دوشنبه ۵ اسفند در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار خواهد شد. متهمین این پرونده در مرحله بدوی دادگاه، توسط دادگاه انقلاب تهران محاکمه و از میان متهمان، میلاد پورعیسی به ۶ سال و سه ماه و باقی افراد هر کدام به ۴۲ ماه حبس محکوم شدند. احکام صادره در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر عینا تأیید شده بود. در پی درخواست اعاده دادرسی وکلای متهمین، آراء قطعی صادره نقض و پرونده به شعبه هم عرض ارجاع شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سحام نیوز، جلسه دادگاه تجدید نظر ۶ تن از متهمان پرونده موسوم به «پنجشنبه سیاه اوین» روز دوشنبه ۵ اسفند در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی بابائی برگزار خواهد شد.

متهمین این پرونده در مرحله بدوی دادگاه، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی محاکمه و از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” میلاد پورعیسی به ۶ سال و سه ماه و باقی افراد هر کدام به ۴۲ ماه حبس محکوم شدند. احکام صادره در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر به ریاست قاضی زرگر عینا تأیید شده بود.

بر اساس این گزارش «سید محمد حائری»، وکیل دادگستری و نماینده سابق مجلس که در این پرونده وکالت فرزندش را بر عهده داشت، به همراه «محمد جلیلیان» دیگر وکیل پرونده سال گذشته با ارائه درخواستی به انضمام لایحه دفاعی به دیوان عالی کشور خواستار اعاده دادرسی در این پرونده شدند که در نهایت شعبه ۲۸ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی ایزدپناه پس از رسیدگی، حکم به نقض آراء صادره داده و پرونده را برای رسیدگی مجدد به شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر مستقر در دادگاه انقلاب اسلامی فرستاد.

ضرب و شتم زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین، ۲۸ فروردین ماه سال ۹۳ انجام شد که گارد ویژه به بهانه بازرسی این بند با هجوم به زندانیان، آنان را مورد ضرب و شتم قرار داد و موجب زخمی شدن، انتقال به انفرادی و تبعید و پرونده سازی برای تعداد زیادی از زندانیان شد.

در پی این رویداد، خانواده های زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین، تجمعاتی را در مقابل مجلس شورای اسلامی، دادستانی کل کشور و دفتر ریاست جمهوری در خیابان پاستور برگزار کردند.

تجمع مقابل مجلس و دادستانی کل کشور هیچ بازداشتی به همراه نداشت اما در تجمع مقابل دفتر ریاست جمهوری هفت نفر از شرکت کنندگان توسط سپاه پاسداران، بازداشت و به بند ۲ الف زندان اوین منتقل شدند.

منابع هرانا پیشتر خبر از بازداشت هفت تن به اتهام شرکت در تجمع اعتراضی علیه حمله به بند ۳۵۰ داده بودند. سهراب صالحین، نادی صبوری، میلاد پورعیسی، جواد مهاجری، ستاره داودی و احمدرضا حائری نام شش تن از این افراد بود. از هویت هفتمین نفر اطلاع دقیقی در دست نیست.

علاوه بر این افراد، تعداد زیادی از زندانیان بند ۳۵۰ نیز در جریان “پنجشنبه سیاه” نیز علاوه بر ضرب و شتم و تبعید با اتهامات مختلفی روبرو شدند و برای چند تن نیز حکم حبس صادر شد.

در پی این حادثه تعداد بسیار زیادی از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ از جمله اکبر امینی، محمد صدیق کبودوند، جواد فولادوند، سمکو خلقتی، فرشید فتحی، سهیل بابادی و مسعود عرب چوبدار دچار آسیب دیدگی‌های جدی شدند.

احمدرضا حائری که به نمایندگی از خانواده زندانیان سیاسی در این تجمعات با اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس و نیز مسؤلینی از نهاد ریاست جمهوری مذاکره و پیگیر مطالبات خانواده‌های این زندانیان شده بود، یک ماه پس از این حادثه توسط  اطلاعات سپاه در منزلش بازداشت و پس از ۱۵ روز بازداشت موقت در سلول های انفرادی بند دو الف سپاه با تودیع قرار وثیقه به مبلغ صد میلیون در خرداد ۹۳ به صورت موقت از زندان آزاد شد.

تعدادی دیگر از فعالان سیاسی نیز که در حمایت از خانواده زندانیان سیاسی در برابر نهاد ریاست جمهوری حضور یافته بودند، پس از مدتی بازداشت تا زمان برگزاری دادگاه به صورت موقت آزاد شدند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.