کرونا در افغانستان؛ مجازات متخلفین محدودیت‌ها در کابل: از جریمه نقدی تا حبس

به اشتراک گذاشتن


;کابل

Image caption

والی کابل نگرانی شدید خود را از بی‌پروایی مردم به رعایت محدودیت‌ها ابراز کرد

همزمان با افزایش شمار بیماران کرونا در کابل، پایتخت افغانستان، مقام‌های مرکزی اعلام کرده‌اند با متخلفین محدودیت‌های تردد برخورد جدی خواهند کرد.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت/بهداشت امروز یکشنبه ۱۷ حمل/فروردین در یک نشست خبری گفت که با ثبت ۳۸ مورد تازه، شمار بیماران کرونا در این کشور به ۳۳۷ نفر رسیده است.

با محاسبه موارد جدید، اکنون شمار بیماران در ولایت هرات به ۲۱۴ نفر و در کابل به ۵۱ نفر می‌رسد.

حکومت پیش از این محدودیت‌های تردد روزانه در شهرهای هرات، فراه، زرنج و کابل وضع کرده و در شماری از ولایات نیز مقام‌های محلی تدابیری در این بخش روی دست گرفتند.

کابل با جمعیت حدود پنج میلیون نفر، پس از هرات بیشترین بیماران کرونا را دارد. محدودیت‌های تردد در شهر کابل از یک هفته به این سو آغاز شده بود اما شمار زیادی از مردم به آن بی‌توجه بودند حالا مقام‌های مرکزی سخت‌گیری‌های بیشتر روی دست گرفتند.

محمد یعقوب حیدری، والی کابل که همزمان مسئولیت کمیته اضطرار جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در این ولایت را برعهده دارد، می‌گوید که از امروز محدودیت‌های بیشتر و جدی‌تری را بر رفت و آمد مردم در شهر کابل آغاز کرده‌اند.

به گفته او، کسانی که محدودیت رفت و آمد را نقض کنند، به اتهام انتقال امراض ساری و ایجاد خطر برای دیگران با جریمه نقدی (حداقل ۱۸ هزار افغانی معادل حدود ۲۴۰ دلار) و حتی زندان مجازات خواهند شد.

او نگرانی شدید خود را از بی‌پروایی مردم به رعایت محدودیت‌ها ابراز کرده و می‌گوید هنوز هم بسیاری از شهروندان به زندگی عادی خود ادامه می‌دهند.

آقای حیدری گفت: “اگر مردم رعایت نکنند، فاجعه بزرگ، فاجعه بزرگی که حتی تصورش را نمی‌توانیم، خواهیم داشت. به یک نفر و دو نفر مرگ و میر نخواهیم داشت، صدها هزار نفر مرگ و میر خواهیم داشت و قبرستان‌ها پرخواهند شد.”

روز گذشته نخستین مرگ در نتیجه کرونا در کابل ثبت شد.

حق نشر عکس
EPA

Image caption

رئیس جمهور افغانستان خواهان بسیج ملی در مبارزه با کرونا شده است

کرونا در افغانستان

وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید که سه بیمار دیگر کرونا در این کشور مداوا شده و اکنون شمار بهبودیافتگان به ۱۵ نفر رسیده است.

تاکنون در نتیجه بیماری کرونا هفت نفر در این کشور جان داده‌اند.

بیماران کرونا تاکنون در ولایات هرات، کابل، فراه، سمنگان، نیمروز، لوگر، بلخ، زابل، غزنی، بدخشان، قندهار، ننگرهار، دایکندی، کاپیسا، بادغیس، سرپل، پکتیکا، بغلان، قندوز، غور، پکتیا، تخار و فاریاب شناسایی شده‌اند.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *