جو بایدن زیر فشار اسراییل با ایران چگونه تعامل خواهد کرد؟

به اشتراک گذاشتن


در بحبوحه جدال لفظی ایران و فرانسه مبنی بر چکونگی احیای برجام، دولت آمریکا از سوی متحدان خاورمیانه ای خود در خصوص سیاستش در قبال تهران تحت فشار قرار گرفته است.

 رییس  ستاد مشترک ارتش اسرائیل، در اظهار نظری نادر با هشداری تلویحی به آمریکا گفته هرگونه بازگشت  به توافق هسته ای با ایران اشتباه است و از دستور خود مبنی بر تدارک چند برنامه عملیاتی نظامی دیگر در قبال ایران خبر داده است.

از سوی دیگر وزرای خارجه اسراییل امارات متحده عربی و بحرین در نشستی از لزوم هم صدایی با یکدیگر و اعمال نفوذ بر سمت و سوی هرگونه توافق تازه میان آمریکا و ایران صحبت کرده اند. 

این در حالی است که قدرتهای دیگر جهانی هم در مورد چگونگی احیای برجام اتفاق نظر ندارند. فرانسه می گوید ایران باید ابتدا تعهدات برجامی خود را اجرا کند در حالیکه روسیه معتقد است که آمریکا باید نخست به برجام بازگردد.

در چشم‌انداز بامدادی چهار‌شنبه ۸ بهمن ١٣٩٩ (۲۷ ژانویه ٢٠٢١) در این مورد گفتگویی داشتیم با شایان سمیعی، تحلیلگر مسایل آمریکا در واشنگتن.

برای شنیدن سایر مطالب رادیوی بی بی سی، به صفحه رادیو مراجعه کنید یا برنامه‌های ما را بر روی ساوند کلاود بشنوید.‏منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *