ساحلی که آفتابش را ‘از دست داد’

به اشتراک گذاشتن


  • فرناندو دوآرته
  • بی‌بی‌سی‌ جهانی

توضیح تصویر،

آسمانخراش‌های بالنئاریو کامبوریو از شش ساعت پیش از غروب بر ساحل پرایا سنترال سایه می‌اندازند

بالنئاریو کامبوریو به دوبی برزیل معروف است و دلیلش هم واضح است. این شهر در جنوب برزیل که کمی بیشتر از ۱۴۵ هزار نفر جمعیت دارد، به یک رکورد شگفت‌انگیز می‌بالد. با اینکه بالنئاریو کامبوریو بسیار کوچکتر از کلان‌شهرهایی مثل سائوپائولو یا ریودوژانیرو است ولی بر اساس اطلاعاتی که یک سازمان غیردولتی جمع‌آوری کرده، از ده ساختمان بلندمرتبه مسکونی آمریکای جنوبی، شش ساختمان در این شهر است. این شهرت البته روی تاریکی هم دارد.

توضیح تصویر،

غروب آفتاب در ساحل پرایا سنترال، البته آنها که در ساحل هستند ساعت‌ها پیش با آفتاب خداحافظی کرده‌اند

بیشتر ساختمان‌های مرتفع در امتداد پرایا سنترال، معروف‌ترین ساحل شهر قرار دارند. تجمع این آسمان‌خراش‌ها باعث شده این ساحل آفتاب را از دست بدهد. سابرینا سیلوا یکی از ساکنان شهر به بی‌بی‌سی گفت: “بعد از ساعت دوی بعدازظهر، این آسمان‌خراش‌ها جلوی نور آفتاب را می‌گیرند و ساحل در سایه فرو می‌رود. موضوع به همین سادگی است”.

سیلوا که در بالنئاریو کامبوریو به دنیا آمده و بزرگ شده می‌گوید بیش از ۱۵ سال است به ساحل پرایا سنترال نرفته است. او که قبلا کارمند دولت بوده می‌گوید سایه آسمان‌خراش‌ها ساحل را سردتر و تاریک‌تر کرده است. شبکه‌های اجتماعی مملو از عکس‌ها و ویدئوهای زمان‌گریز (تایم لپس) هستند که نشان می‌دهند سایه چگونه همه جا را دربرمی‌گیرد. سیلوا اضافه می‌کند: “از همه بدتر این است که مردم برای آفتاب گرفتن باید در باریکه نور بین ساختمان‌ها جمع شوند. این خیلی ناخوشایند است. به همین دلیل من دیگر آنجا نمی‌روم”.

محبوبیت ماندگار

پرایا سنترال هنوز هم محبوب‌ترین ساحل شهر است. این ساحل حتی در دوران کرونا هم در روزهای آفتابی شلوغ بود و ساحل‌روندگان محدودیت‌های کرونا را نادیده می‌گرفتند. بعضی محلی‌ها مانند سیلوا می‌گویند پرایا سنترال دیگر فقط تله‌ای است برای گردشگران با افقی پرتلالو.



منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *