رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | گزارشی از آخرین وضعیت بابک علی پور در زندان لاکان رشت


خبرگزاری هرانا –  بابک علی پور، زندانی سیاسی در زندان لاکان رشت که از بیماری در ناحیه روده و پروستات رنج می‌برد، علیرغم بخشنامه اخیر رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال از اعزام به مرخصی محروم مانده است. آقای علیپور از تیرماه امسال دوره محکومیت خود را در زندان لاکان رشت سپری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بابک علی پور، زندانی سیاسی در زندان لاکان رشت که از بیماری پروستات نیز رنج می‌برد، از اعزام به مرخصی محروم است.

محرومیت از مرخصی آقای علی پور در حالی است که بر اساس بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال این مرخصی باید شامل وی شود. آقای علی پور یک ششم از دوران حبس خود سپری کرده است.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای علیپور درخصوص وضعیت وی به هرانا گفت: “آقای علی پور در هفته‌های اولیه حبس از درد در ناحیه شکمی ابراز ناراحتی می‌کرد. پس از چند ماه پیگیری، بهداری احتمال ابتلا به عفونت روده و التهاب پروستات را تشخیص داد. در نهایت پس از دو ماه به بیمارستان رازی رشت اعزام شد و پزشک متخصص احتمال عفونت و التهاب پروستات و دستور انجام فوری سونوگرافی داد. مسئولان زندان پس از یک ماه و نیم تعلل بابک را با دستبند و پابند و لباس زندان بار دیگر به بیمارستان اعزام کردند اما در نبود پزشک متخصص، انترن بیمارستان گزارش وضعیت عادی داد و حالا او با درد شدید و تنها با مصرف قرص مسکن در زندان سر می‌کند”.

این منبع مطلع در ادامه گفت: “بابک علی پور در طول دوران حبس بارها درخواست شرکت در کارگاههای آموزشی زندان, کتابخانه و … را داده اما مسئولین وی را از این امکانات محروم کرده‌اند حتی درخواست زندانیان برای اینکه بابک مسئول توزیع دارو و رابط بهداری شود هم گفته‌اند به خاطر نوع جرم وی رد شد. هم اینک خانواده وی انتظار داشتند با توجه به گذراندن یک ششم حبس. بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی بخاطر ویروس کرونا, فرزندشان موقتا از زندان آزاد شود تا مراحل درمان را پیگیری کند اما قاضی ناظر می‌گوید مرخصی به خاطر نوع جرم بابک به وی تعلق نمی‌گیرد”.

پس از شیوع گسترده ویروس کرونا و افزایش نگرانی‌ها از سرنوشت صدها هزار زندانی، رئیس قوه قضائیه طی دو بخشنامه در اسفندماه سال جاری به هدف کنترل وضعیت بهداشتی زندانها شرایطی را برای اعزام به مرخصی زندانیان اعلام کرد که عمدتا شامل زندانیان مالی و همینطور زندانیان با محکومیت کمتر از ۵ سال می‌شد. این شرایط در مورد زندانیان سیاسی سختگیری مضاعفی دارد علاوه بر اینکه مسئولان قضایی یا سازمان زندانها در روند اداری مرخصی برخی زندانیان عقیدتی مانع تراشی های فراقانونی می کنند.

بابک علی‌پور و برادرش روزبه در تاریخ ۱۳ آبان‌ماه ۹۷ در بازار تره بار رشت در حال کار دستگیر شده و مدت ۴ ماه در بازداشت موقت بود. سرانجام بابک علی پور توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب رشت از بابت اتهامات “عضویت در گروه‌های مخالف نظام و توهین به رهبری” به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر و دیوان علی کشور نیز عینا تایید شد و با اعمال ماده ۱۳۴، ۵ سال آن قابل اجرا خواهد بود. بابک علی پور از تاریخ ۱۲ تیرماه سال جاری جهت طی دوره محکومیت خود بازداشت و راهی زندان لاکان رشت شده بود.

در حال حاضر، با توجه به محیط بسته زندان، تغذیه نامناسب، نبود امکانات بهداشتی و پزشکی لازم، تراکم بالای جمعیت، بروز موارد مشکوک کرونا در برخی زندانها موجب نگرانی زندانیان و خانواده‌های آنان شده است. در برخی زندان‌ها زندانیان خواستار دریافت امکانات بهداشتی لازم و همین‌طور قرنطینه شدن افراد مشکوک به این بیماری شده‌اند و تهدید کرده‌اند در صورت تداوم بی توجهی به اعتصاب غذا دست خواهند زد.

بسیاری از خانواده های زندانیان نیز در گفتگو با هرانا، خواستار تمهیدات ویژه سازمان زندانها از جمله ضدعفونی کردن محیط زندان، اعطای مرخصی در بیشترین تعداد ممکن، اعطای بسته های بهداشتی از جمله ماسک و ژل های ضدعفونی کننده و همچنین انتقال زندانیان مشکوک به بیماری به قرنطینه شده‌اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.