رسانه خبری پیامِ ایرانی

رهبر و دو تن از فرماندهان ارشد داعش در افغانستان دستگیر شدند | جهان | DW


خبر دستگیری رهبر و همچنین دو نفر از فرماندهان ارشد و شمار دیگری از نیروهای وابسته به گروه تروریستی “دولت اسلامی” بازتابی گسترده در خبرگزاری‌های بین‌المللی داشته است.

در جریان حمله واحد ویژه مبارزه با تروریسم، اسلم فاروقی، رهبر گروه شبه‌نظامی داعش در افغانستان دستگیر شده است. فاروقی که با نام مولوی عبدالله فعالیت می‌کرد، رهبری “خلافت اسلامی” (داعش) را یک سال پیش برعهده گرفته بود.

افزون بر آن، گفته می‌شود که واحد ویژه مبارزه با تروریسم در جریان عملیات خود موفق به دستگیری ۱۹ جنگجوی دیگر داعش در افغانستان شده‌است.

خبر دستگیری مولوی عبدالله و سایر جنگجویان داعش در افغانستان توسط مدیریت امنیت ملی افغانستان در کابل رسانه‌ای شده است. گفته می‌شود که  این نهاد اطلاعات بیشتری درباره این عملیات ویژه و دستگیری افراد یادشده ظرف روزهای آتی منتشر خواهد  کرد.

حضور هزاران جنگجوی داعش در افغانستان

شبه‌نظامیان “خلافت اسلامی” (داعش) از سال ۲۰۱۵ فعالیت خود را در افغانستان شدت بخشیدند. در ابتدا این جریان یک گروه کوچک از جنگجویانی را تشکیل می‌داد که خود را وابسته به “دولت اسلامی در عراق و شام” می‌دانست.

در سال‌های نخست فعالیت داعش در افغانستان حتی بخش‌هایی از طالبان پاکستان نیز به این نیروها پیوسته بودند. در اثر کنترل بیشتر پلیس پاکستان در مناطق مرزی بین این کشور و افغانستان، نیروهای وابسته به طالبان پاکستان ناگزیر به ترک این مناطق شده و به نیروهای داعش در افغانستان پیوستهاند.

اکنون بر اساس ارزیابی سازمان‌های اطلاعاتی، گروه داعش در افغانستان چندین هزار جنگجو را دربرمی‌گیرد. طی سالیان گذشته حتی شبه‌نظامیان و اسلامگرایان افراطی ازبکستان و برخی دیگر از کشورها از جمله هند به این گروه پیوسته‌اند. شماری از اسلام‌گرایان از خاورمیانه و جنگجویان چچن نیز در صفوف نیروهای داعش در افغانستان دست به حملات تروریستی می‌زنند.

نیروهای وابسته به ارتش افغانستان در همراهی با سربازان آمریکایی مستقر در این کشور از همان ابتدا علیه داعش در افغانستان اقدام به عمل کردند.

گفته می‌شود که کانون فعالیت داعش در افغانستان در شمال این کشور متمرکز شده است. به‌ویژه مردم دو ولایت ننگرهار و کنر و همچنین شهروندان پایتخت افغانستان ظرف پنج سال گذشته بارها شاهد حملات تروریستی داعش بوده‌اند. هدف اصلی حملات داعش در افغانستان مساجد و تجمعات شیعیان در این کشور است.

یکی از آخرین نمونه‌های حملات داعش در افغانستان، حمله تروریستی به مراسم خاک‌سپاری یکی از رهبران شیعه در افغانستان بود که در جریان آن بیش از ۳۰ نفر جان خود را از دست داده بودند. داعش هفته گذشته به یکی از معابد سیک‌ها حمله کرده بود که در جریان آن ۲۶ نفر کشته شده‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.