رسانه خبری پیامِ ایرانی

روحانی: فعالیت‌های ″کم‌ ریسک″ به زودی در ایران شروع می‌شود | ایران | DWحسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز یکشنبه ۱۷ فروردین (پنجم آوریل) در جلسه هیت دولت گفت کسب و کارهای کمریسک می​‌توانند از روز ۲۳ فروردین در استان‌​های ایران فعالیت‌​ خود را آغاز کنند ولی کسب و کارهای “پرریسک” مثل مراکز ورزشی تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

به گفته رئیس جمهور ایران در استان تهران اما کار و فعالیت یک هفته دیرتر یعنی روز شنبه ۳۰ فروردین آغاز می‌​شود.

رئیس جمهور ایران علت متفاوت بودن زمان آغاز فعالیت واحدهای اقتصادی در استان​‌ها و پایتخت را اعلام نکرد.

روحانی همچنین گفت که تعطیلی مدارس، دانشگاه​‌ها و اماکن زیارتی تا ۳۰ فروردین یا ۱۸ آوریل ادامه خواهد یافت. او در عین حال تردد خودروهای غیربومی را هم در سطح شهرها ممنوع اعلام کرد.

رئیس جمهور ایران  در ادامه صحبت​‌های خود تاکید کرد که رفتن فرد مبتلا به کرونا به درون جامعه و سر کار ممنوع است و جرم محسوب می‌شود و فرد بیمار باید خود را در خانه‌، نقاهتگاه یا بیمارستان قرنطینه کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

روحانی: طرح اختلاف بین سران سه قوه شایعه رسانه‌​های خارجی

روحانی در ادامه صحبت​​‌های خود وجود اختلاف بین سران سه قوه و وزارتخانه‌​ها را “شایعه رسانه‌​​های خارجی” دانست.

 او اختلاف بین وزارتخانه بهداشت و صمت (وزارت صنعت، معدن و تجارت) را هم تکذیب کرد و گفت هیچ اختلافنظری بین دستگاه​‌های دولتی وجود ندارد و همه با هم کار می‌​کنند. او تاکید کرد که رهبری هم حمایت می​‌کند و “کل نظام یکپارچه است”.

تاکید روحانی درباره عدم وجود اختلافات زمانی مطرح می​‌شود که به تازگی سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران در نامه‌​ای به او به ابلاغیه وزارت “صمت” درباره فعالیت مجدد واحدهای تولیدی کشور اعتراض کرده بود.

وزیر بهداشت در این نامه هشدار داده بود: «هرگونه تصمیم آتش به اختیار توسط هر دستگاه دولتی، غیردولتی، فرهنگی و مذهبی که مورد تایید نباشد، شعلههایش به سرعت دامن نظام سلامت و اقتصاد کشور را خواهد گرفت.» 

اختلاف بین تهران و استان​‌ها

اما اختلافات بر سر ​تصمیم‌​گیری درباره تعطیلی کار نه تنها بین وزاتخانه‌​ها بلکه بین “استان​‌ها و تهران” نیز وجود دارد. طوری که خود روحانی به استانداران هشدار داد که تصمیم​‌گیری نه با استان​‌ها، بلکه با تهران است. 

رئیس جمهوری ایران قبلا نیز در جلسه مشترک ستاد اقتصادی دولت و نمایندگان فعالان اقتصادی گفت تصمیم درباره تعطیلی کار برعهده “ستاد ملی” در تهران است و استان‌ها به هیچ عنوان حق تصمیم‌گیری ندارند، نه استانداران نه بخش‌های بهداشتی.

هشدار ۵ وزیر بهداشت به روحانی برای مقابله قاطع با شیوع کرونا

“نمی‌خواهند به استانداران و فرماندارن اختیار دهند”

برخلاف نظر آقای روحانی برخی از نمایندگان مجلس گفتند که تا پایان فروردین همه‌جا باید تعطیل اعلام شود و مدیریت کنترل بیماری را بایستی به استانداران و فرمانداران سپرد. 

قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند در مجلس، خواهان دادن اختیارات بیشتر به استانداران و فرمانداران شده است. او همچنین از عدم طرح فاصله‌گذاری اجتماعی ضروری و یکپارچه نیز انتقاد کرده است.

این نماینده مجلس به خبرگزاری ایلنا گفته است که به افراد گفته نشده که نیاز و حقوق آنها پرداخت خواهد شد و این موضوع آشفتگی ایجاد کرده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

به گفته این نماینده مجلس “بخشی از این آشفتگی حاصل نبود اعتبار لازم در خزانه و بخشی دیگر مدیریت چندگانه و همچنین دخالت‌های مختلف در همه زمینه‌ها” است. 

میرزایی نیکو از دولت خواست که به استان‌​ها برای مدیریت بحران کرونا اختیارات بیشتری داده شود. او تاکید کرد: «هر شهرستانی فرماندار، شورای تامین و قوه عاقله‌ای دارد که با توجه به بافت مربوط به منطقه خودشان بیماری را مدیریت می‌کنند. اما نمی‌خواهند به استانداران و فرماندارن اختیار دهند.»

میرزائی نیکو بر این باور است تا زمانی که اختیارات به استانداران داده نشود مدیریت بحران کرونا ممکن نخواهد بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.