رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در ایران؛ رئیس بانک مرکزی: جبران همه خسارتهای بخش گردشگری مقدور نیست


رئیس بانک مرکزی: هتلها، مراکز گردشگری ، صنایع دستی و دفاتر مسافرتی ، اوج فعالیت وبهره برداری از سرمایه گذاری وتدارکاتشان ایام عید هست که کلاً متوقف شدندحق نشر عکس
IRNA

Image caption

رئیس بانک مرکزی: هتلها، مراکز گردشگری ، صنایع دستی و دفاتر مسافرتی ، اوج فعالیت وبهره برداری از سرمایه گذاری وتدارکاتشان ایام عید هست که کلاً متوقف شدند

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران، در یادداشتی که در اینستاگرام شخصی خود منتشر کرده به تاثیرات “ضایعه‌بار” شیوع کرونا بربخش گردشگری اشاره کرده و گفته “به دلیل مشکلات جدی در بودجه امسال” جبران کامل خسارتهای این بخش مقدور نیست.”

آقای همتی به جلسه‌ای که دیروز شنبه (شانزدهم فروردین) با فعالان گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی داشته اشاره داشته و گفته: “هتلها، مراکز گردشگری ، صنایع دستی و دفاتر مسافرتی ، اوج فعالیت و بهره برداری از سرمایه‌گذاری و تدارکاتشان ایام عید هست که کلاً متوقف شدند.”

رئیس بانک مرکزی ایران در یادداشت خود به تعویق اقساط بانکی هم اشاره کرده است.

حق نشر عکس
POOLNEWS

Image caption

پیش بینی انجمن دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی ایران این است که آژانس‌های مسافرتی “در خوشبینانه ترین حالت” از خردادماه کار خود را  شروع خواهند کرد

آقای همتی در بخشی از نوشته خود آورده است: “البته آثار مالی و اقتصادی آنهم مهم است ولی باتوجه به مشکلات جدی بودجه‌ای دولت به خاطر فشار تحریم ها ، اینکه فکر کنیم همه آسیب های وارده قابل جبران باشد، مقدور نیست”.

بخش گردشگری از جمله بخشهایی بود که یکی از دیدترین آسیبها را از ورود کرونا به ایران خورده است.

شیوع بیماری کووید ۱۹ در ایران در آستانه سفرهای نوروزی بود.

بیشتر بخوانید:

بنابر اعلام انجمن شرکت‌های هوایی در ایران در ایام تعطیلات نوروزی بیش از ۹۰ درصد از سفرهای هوایی کاهش یافت.

به گفته مقصود اسعدی سامانی، دبیر این انجمن بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی هم اکنون “تمامی فعالیت‌های خود را متوقف کرده‌اند” و مابقی هم فقط از ده درصد ظرفیت خود استفاده می‌کنند.

او خسارت وارد شده به این بخش تا نیمه فروردین را حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان برآورد کرده است.

لغو سفرها از اواخر بهمن ماه آغاز شد و اوایل اسفند محمد اسلامی وزیر راه و شهر و سازی اعلام کرد که شهروندان ایرانی می توانند بدون پرداخت جریمه بلیت پرواز یا قطارهای خریداری شده خود را لغو یا به زمان دیگری موکول کنند؛ این شرکتها موظف شدند پول مسافران را بدون جریمه، مسترد کنند. .

در مورد شرکتهای هواپیمایی عرف معمول این است که آنها با تاخیر قادر به دریافت پول خود از شرکتهای هواپیمایی هستند؛ در شرایطی که بازار در رکود به سر می‌برد.

هتل‌ها و مراکز اقامتی هم در ایام نوروز وضعیت مشابهی داشت؛ بعضی شهرها از پذیرش مسافران منع شدند و این مراکز در شلوغ‌ترین موقع سال خالی ماندند.

دولت ایران اخیرا بسته‌هایی را برای حمایت کسب و کارهای آسیب دیده اعلام کرده؛ از جمله ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات و تعویق بازپرداخت اقساط.

البته بعضی از فعالان صنعت گردشگری این رقم را با توجه به حجم خسارات این بخش کافی نمی‌دانند.

امیرناصر طباطبایی، رییس جامعه هتلداران یزد به خبرگزاری ایسنا گفته است: “از ۷۵ هزار میلیارد تسهیلات در نظر گرفته شده برای جبران خسارت‌های وارده به کشور تحت تاثیر بحران کرونا، تنها ۳۵۰۰ میلیارد تومان یعنی حدود ۵ درصد به این صنعت تعلق گرفته است که جوابگوی خسارت‌های این صنعت نیست”.

برآوردها از خسارات بخش گردشگری ایران در حالی است برگزاری تورهای مسافرتی در وضیعتی که ویروس کرونا هنوز شیوع دارد، “تخلف” اعلام شده است.

اواخر اسفند ماه سال گذشته ، علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران با ابلاغ دستورالعملی گفته بود: “واحدهای گردشگری تعطیل شده، حق بازگشایی خودسرانه را ندارند”

پیش بینی انجمن دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی ایران این است که آژانس‌های مسافرتی “در خوشبینانه‌ترین حالت” از خردادماه کار خود را شروع خواهند کرد.

حرمت‌الله رفیعی، رئیس این انجمن به ایسنا گفته است: “با توجه به وضع موجود، همچنان تاکید بر این است که از ایجاد هر گونه تعهد جدید به مسافران خودداری شود.”

شروع مجدد مسافرتها در درجه اول به زمان پایان این بحران وابسته است که فعلا مشخص نیست.

با توجه به ابعاد اقتصادی شیوع کرونا و از دست رفتن شغلها احتمال آن می‌رود حتی با ریشه کن شدن کامل کرونا رکود بخش گردشگری مدتها ادامه یابد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.