رسانه خبری پیامِ ایرانی

از ناوالنی تا ترامپ و کوشنر در فهرست پیشنهادی جایزه نوبل صلح | جهان | DW


آلکسی ناوالنی، گرتا تونبرگ، سازمان جهانی بهداشت و برنامه واکسیناسیون کوواکس این نهاد به منظور دسترسی کشورهای فقیر به واکسن کرونا، از سوی قانون‌گذاران نروژ برای دریافت جایزه نوبل صلح امسال کاندید شده‌اند.

پیشنهاد کاندیدا برای این جایزه از سوی هزاران نفر از مردم و اعضای پارلمان‌های سراسر جهان صورت می‌گیرد، اما تاکنون بیشترین کسانی که نوبل صلح را دریافت کرده‌اند از سوی نمایندگان مجلس نروژ معرفی شده بودند.

گرتا تونبرگ به عنوان اصلی‌ترین راهبر در مبارزه علیه بحران اقلیمی با ایجاد کمپین جمعه‌ها برای آینده برای دریافت نوبل صلح نامزد شده است.

الکسی ناوالنی به پیشنهاد  دانشگاهیان روسیه به دلیل تلاش برای گذار صلح‌آمیز به دموکراسی در روسیه از سوی وزیر پیشین نروژ، اولا الوستون پیشنهاد شده است.

اتحاد جهانی واکسیناسیوون GAVI نیز به دلیل مبارزه با ویروس کووید۱۹ برای جایزه نوبل صلح کاندیدا شده است.

نام‌های معروف دیگری نیز در لیست بلندبالای پیشنهاد برای دریافت جایزه نوبل صلح قرار دارند، کنشگران بلاروس سواتلانا تیخانوفسکایا، ماریا کولسنیکووا و ورونیکا تسپکالو به خاطر مبارزه برای انتخابات عادلانه و منبع الهام برای مقاومت صلح‌آمیز از جمله این افراد هستند.

یک گروه قاضی‌های لهستانی که برای حقوق مدنی مبارزه می‌کنند و یک گروه حقوق بشری مجارستان نیز به عنوان نامزد پیشنهاد شده‌اند.

موضوع آزادی اطلاعات یکی از موضوعاتی است که برای معرفی نامزد جایزه نوبل صلح بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است. در همین راستا کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران مستقر در آمریکا، زینب الرازوعی، روزنامه‌نگار سابق مجله شارلی ابدو، وبسایت خبری Free Press در هنگ کنگ، شبکه  بین‌المللی فکت چکینگ در آمریکا و نیز سازمان گزارشگران بدون مرز برای دریافت جایزه نوبل صلح پیشنهاد شده‌اند.

ترامپ و دامادش در لیست نوبل صلح

دونالد ترامپ، رییس جمهوری سابق ایالات متحده امریکا و دامادش جرد کوشنر نیز در لیست کسانی هستند که برای دریافت جایزه نوبل صلح پیشنهاد شده‌اند.

پیشنهاد دونالد ترامپ به عنوان نامزد دریافت جایزه نوبل صلح از سوی آلن درشوویتس، وکیل آمریکایی و پروفسور سابق دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد صورت گرفته است. او همچنین وکیل ترامپ در جریان اولین استیضاح او بود و در ژانویه امسال نیز در مطلبی در وال استریت ژورنال استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا به دلیل حمله هواداران او به کنگره را به این دلیل که ترامپ دیگر رییس‌جمهور نیست رد کرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

درشوویتس در نامه خود به کمیته نوبل همچنین به تلاش‌های سفیر سابق آمریکا در اسرائیل دیوید فریدمن و سفیر سابق اسرائیل در آمریکا، رون درمر در عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی اشاره کرده است. به نظر می‌رسد که پیشنهاد او برای دریافت نوبل صلح جنجال‌برانگیز شود.

جرد کوشنر، مشاور سابق کاخ سفید و داماد ترامپ و معاونش آوی برکوویتس نیز جزو پیشنهادشدگان برای دریافت جایزه نوبل صلح هستند. این دو به دلیل تلاش‌شان برای عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و کشورهای عربی و توافق موسوم به ابراهیم برای دریافت این جایزه معرفی شده‌اند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

پیمان ناتو و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از دیگر پیشنهادشدگان برای دریافت جایزه نوبل صلح هستند.

مهلت ارائه پیشنهاد کاندیدا برای دریافت نوبل صلح یک‌شنبه شب ۳۱ ژانویه بوده است. این افراد باید از سوی کمیته نوبل تایید شوند و در نهایت این کمیته است که برنده نهایی را انتخاب می‌کند. نام کسانی که در این کمیته به کاندیدای مورد نظر رأی مثبت یا منفی می‌دهند تا ۵۰ سال مخفی می‌ماند.

برنده نهایی جایزه نوبل صلح اکتبر ۲۰۲۱ اعلام می‌شود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.