رسانه خبری پیامِ ایرانی

خطر شکستن سیل‌بندهای کرخه<![CDATA[1 ساعت،۲۵ دقیقه

استان‌وایر- فرماندار دشت آزادگان با اشاره به عدم لایروبی رودخانه کرخه در ۲۵ سال گذشته،از احتمال شکسته‌شدن سیل‌بندها در این منطقه خبر داد و گفت: «سیل‌بندهای کرخه به یک مو بند است»

«حمید سیلاوی» با تاکید بر لزوم لایروبی رودخانه کرخه در گفتگو با ایسنا گفت: «تقریبا ۹۲ درصد سیل‌بندها ترمیم شده‌اند اما با توجه به اینکه ترمیم سیل‌بندها به صورت اساسی انجام نشده و از طرفی کشاورزان نیز برخی سیل‌بندها را شکافته و برای آبرسانی به مزارع خود، لوله‌گذاری کرده‌اند؛ به محض افزایش دبی رودخانه کرخه ممکن است سیل‌بندها مجددا شکسته شوند.»

به گفته فرماندار شهرستان دشت آزادگان ۲۵ سال است که رودخانه کرخه در مقطع حمیدیه تا هورالعظیم لایروبی نشده است.

حمید سیلاوی گفته است با پیگیری‌های انجام شده و در پی سیل‌های سال گذشته در خوزستان «فعلا بخش‌های خطرناک رودخانه » لایروبی شده‌اند..

در حال حاضر دبی یرودخانه کرخه ۱۲۰ تا ۱۵۰ مترمکعب بر ثانیه است و سیل‌بندها در برابر دبی تا ۵۰۰ مترمکعب بر ثانیه مقاوم هستند.

«دبی» در منابع آب به حجم آب جابه‌حا شده از یک مقطع مشخص – رودخانه، کانال آب، دریچه سد و یا لوله- در مدت زمان مشخص گفته می‌شود.

حمید سیلاوی گفته است که برای پیشگیری از خطرات احتمالی و طغیان رودخانه باید ترمیم سیل‌بندها، لایروبی رودخانه کرخه و احیای سیل‌برها در اولویت قرار بگیرد.

 

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

 

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.