رسانه خبری پیامِ ایرانی

پرونده حمید نوری؛ اتهام‌های مظنون کشتار ۱۳۶۷ چیست؟


  • دلجو آبادی
  • پژوهشگر حقوق بشر

ناظران

دلجو آبادی، پژوهشگر حقوق بشر، در مطلب پیش رو نگاهی انداخته است به اتهامات حمید نوری، نخستین مظنونی که به اتهام شرکت در کشتار زندانیان سیاسی در ایران در سال ۱۳۶۷، در خارج از این کشور بازداشت ‌شده است. او با چه اتهاماتی روبروست؟ این اتهامات چه فرجامی می‌تواند داشته باشد؟

حمید نوری ۹ نوامبر ۲۰۱۹ بدنبال شکایت شهروند ایرانی-سوئدی و زندانی سیاسی سابق ایرج مصداقی و بدستور بخش جرایم سازمان یافته و بین المللی دادستانی سوئد در فرودگاه استکهلم دستگیر شد. بر اساس شهادت زندانیان سیاسی بازمانده از اعدام‌های گسترده تابستان ۱۳۶۷، او یکی از عاملان “مستقیم” این کشتار در زندان گوهردشت کرج بود. حمید نوری اکنون بیش از ۱۴ ماه است که در بازداشت پیش از محاکمه بسر می‌برد. اما در ماه‌های گذشته علیرغم پوشش اخبار مربوط به حمید نوری در رسانه‎های فارسی زبان خارج کشور، روند قضایی و پچیدگی‌های حقوقی این پرونده چندان مورد بحث قرار نگرفته است. این در حالی است که محاکمه یک مقام پیشین حکومت ایران در یک کشور خارجی، آنهم به اتهام جرمی که سه دهه پیش در داخل کشور رخ داده، تجربه‌ای تازه برای ایرانیان است. توجه به مسیر حقوقی این پرونده تاریخی می‌تواند سرآغازی باشد برای پیگرد کیفری دیگر مظنونان خشونت‌های دولتی در ایران.

اتهامات حمید نوری بعضا در افکار عمومی و رسانه‌ها “جنایت علیه بشریت”، “نسل کشی”، “شکنجه” و حتی “جرم مستمر خودداری از تحویل جنازه‌ها” که در هیچ کشوری مدون نیست، گزارش شده‎ است. این در حالی است که واحد ملی مبارزه با جنایات سازمان یافته دادستانی سوئد از همان ابتدا، در بیانیه ۱۳ نوامبر ۲۰۱۹ خود، فهرست اتهامات منجر به بازداشت حمید نوری را چنین توصیف کرده است:

“یک شهروند ایرانی امروز بر اساس شواهد و اَدِله کافی موجب ظن قوی به ارتکاب جرم علیه قوانین بین‎المللی، جنایت فاحش و قتل عمد از ۲۸ ژوئیه تا ۳۱ اوت ۱۹۸۸ در تهران، ایران، توسط دادگاه ناحیه استکهلم بازداشت شده است.”



منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.