رسانه خبری پیامِ ایرانی

همسر نازنین زاغری به بریتانیا: پیام‌رسان سپاه پاسداران نباشید | ایران | DWریچارد راتکلیف همسر نازنین زاغری، زندانی دوتابعیتی در ایران گفته وزارت خارجه بریتانیا به خانواده او هشدار داده‌ است که اگر درباره پرونده نازنین در فضای عمومی صحبت کنند ممکن است آزادی احتمالی او که قرار است اوایل ماه آینده باشد، به تعویق افتد.

ریچارد راتکلیف در توییترش نوشته: «ما همچنان معتقدیم که شفافیت بهترین روش برای جلوگیری از آزار است. ما همواره تصریح کرده‌ایم که نقش دولت (بریتانیا) این است که به مقامات ایران یادآوری کند که نازنین از حمایت دولت بریتانیا برخوردار است، نه اینکه در نقش پیام‌رسان برای تاکتیک‌های مافیایی و سرکوب‌گرانه سپاه پاسداران عمل کند.»

در صورتی که مقامات امنیتی و قضایی ایران دلایل دیگری برای ادامه زندانی کردن نازنین زاغری نیاورند او باید روز ۷ مارس (۱۷ اسفند) آزاد شود.

ریچارد راتکلیف همچنین در توییتر نوشته است: «هر اتفاقی برای نازنین یا خانواده او بیفتد یا اینکه نازنین در ۷ مارس آزاد نشود، پیامد خواهد داشت. ما با دومینیک راب، وزیر خارجه درباره برنامه پشتیبانی او (از نازنین زاغری) گفت‌وگو خواهیم کرد.»

وزارت خارجه بریتانیا به پرسش روزنامه گاردین درباره سخنان راتکلیف پاسخ نداده است.

چهار سال و نیم  زندان و یک سال حبس خانگی

نازنین زاغری با بنیاد تامسون-رویترز، شاخه خیریه خبرگزاری رویترز همکاری می‌کرد. این شهروند ایرانی بریتانیایی فروردین ۱۳۹۵ هنگام خروج از ایران در فرودگاه تهران بازداشت شد. به‌رغم اینکه او اتهام جاسوسی وارده از سوی مقامات قضایی ایران را رد کرد اما به پنج سال زندان محکوم شد.

پس از شیوع کرونا و خبرهایی درباره بیماری او در زندان و با اعتراضات بین‌المللی او در ۱۷ اسفند سال گذشته پس از چهار سال و نیم از زندان به حصر خانگی در منزل پدر و مادرش در تهران منتقل شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا روز ۱۷ ژانویه اعلام کرد که بر اساس حکم کنونی، نازنین زاغری باید روز ۷ مارس آزاد شود. او همچنین تاکید کرد که ایران یک بار امید آزادی نازنین زاغری را با به جریان انداختن یک پرونده دیگر علیه او نقش بر آب کرد.

در شهریور ماه امسال و شش ماه پیش از پایان حبس نازنین زاغری، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی کیفرخواست جدیدی به او ابلاغ کرد. کیفرخواست جدید به معنای اتهام جدید دادگاه انقلاب علیه این شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

وزیر خارجه بریتانیا تصریح کرد: «ما هرکاری بتوانیم انجام می‌دهیم تا نازنین زاغری و تمامی دو تابعیتی‌های دیگر نه تا ۷ هفته دیگر بلکه هرچه زودتر آزاد شوند.»

پرونده نازنین زاغری به بدهکاری چهل ساله ۴۰۰ میلیون پوندی بریتانیا به ایران گره خورده است. وزیر خارجه ایران به بحث مبادله این زندانی در ازای تسویه بدهی لندن به تهران اذعان کرده و گفته است که در زمان فیلیپ هاموند، وزیر خارجه وقت بریتانیا قرار بود او به ازای بازپرداخت این بدهی برای آزادی نازنین زاغری از زندان تلاش کند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.