رسانه خبری پیامِ ایرانی

ممنوعیت واکسن غربی کرونا در ایران؛ آیا رفتار حکومت مانند دوران قاجار است؟


  • بهنام قلی‌پور
  • روزنامه‌نگار

..

توضیح تصویر،

آیت‌الله علی خامنه‌ای، اعلام کرد خرید واکسن کرونای ساخت آمریکا و انگلیس ممنوع است .

موج انتقاد‌‌ها از دستور آیت‌لله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، با واردات واکسن‌های کرونای ساخته شده در آمریکا و بریتانیا، هرچند تا حدودی فروکش کرده، اما حامیان او همچنان ادعا‌های تازه‌ای علیه این واکسن‌ها مطرح می‌کنند. این گفته ها در هفته‌های اخیر با واکنش و اعتراض‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی همراه شده است.

بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی به این دستور آقای خامنه‌ای معترض هستند و همچنان خواستار خرید واکسن‌هایی هستند که تولید کشور‌های غربی است. بعضی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نحوه برخورد آقای خامنه‌ای را با یک دستاورد علمی با تصمیمات پادشاهان قاجار مقایسه می‌کنند. این کاربران معتقدند نحوه رویارویی مقام‌های ایران با ویروس کرونا تفاوت چندانی با عملکرد برخی پادشاهان قاجار و روحانیون آن زمان در مقابله با بیماری‌های مسری شایع آن زمان ندارد. در ادامه این گزارش برای مقایسه برخورد حکومت ایران و رفتار حکمرانان و روحانیون دوران قاجار، تعدادی از اسناد تاریخی موجود مرور شده است.

بیماری‌های مسری دوره قاجار چه بود؟

وبا، آبله، طاعون، مالاریا، حصبه، تیفوس، آنفلوآنزا، سل، مخملک، سیاه سرفه، سیاه زخم و تب راجعه، از بیماری‌های شایع در دوره قاجار بود که در دوره پهلوی هم گزارش‌هایی از شیوع این بیماری‌ها منتشر شده است.

وبا و آبله در دوره قاجار از بیماری‌های شایع بود که در دوره‌های زمانی مختلف در شهر‌های مختلف ایران منجر به مرگ و میر‌های گسترده می‌شد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.