رسانه خبری پیامِ ایرانی

ایران تنها چند هفته با ساخت بمب‌ اتمی فاصله دارد


منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه اول فوریه ۲۰۲۱ در پیامی شدیداللحن به ایران تاکید کرد که واشنگتن به هیچ نمی‌پذیرد که روند آزادی شهروندان آمریکایی بازداشت شده در ایران به پرونده برنامه هسته‌ای این کشور گره بخورد و این افراد باید فورا و بدون پیش‌شرط آزاد شوند.

آنتونی بلینکن به شبکه ان‌بی‌سی گفت که ایران اگر به روند نقض توافق هسته‌ای ادامه دهد، تنها چند هفته با به دست آوردن مواد لازم برای ساخت بمب اتمی فاصله دارد.

او گفت که دولت جدید آمریکا در صورتی که ایران به همه بندهای توافق هسته‌ای پای‌بند باشد، آمادگی بازگشت به این توافق را دارد و واشنگتن می‌کوشد با همکاری همیپمانانش به توافق گسترده‌تری با تهران برسد.

بلینکن توضیح داد: «قبل از برداشتن هر گامی، زمانی را برای بررسی بازگشت ایرات به توافق هسته‌ای اختصاص می‌دهیم.»

او پیش از این هم تاکید کرده بود کشورش در صورتی به توافق هسته‌ای با ایران بازمی‌گردد که تهران همه دوباره به همه تعهدات برجامی که نقض کرده، متعهد شود. او همچنین تاکید کرده بود که تهران این توافق را در بخش‌های مختلف نقض کرده و بازگشت به برجام زمان‌بر خواهد بود و آمریکا هم «برای بررسی پای‌بندی تهران به برجام به زمان نیاز دارد و ما از این موضوع بسیار دور هستیم.»

وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه ۲۷ ژانویه ۲۰۲۱ هم پس از گفتگو با همتای بریتانیایی‌اش دومینیک راب تاکید کرد که لندن و واشنگتن در زمینه مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده تهران اتفاق نظر دارد.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه دسامبر ۲۰۲۰ گفته بود که زنده کردن توافق اتمی برجام در دوران جو بایدن نیازمند توافق جدیدی برای تعیین شیوه بازگشت ایران به بندهایی از توافق فعلی است که این کشور آنها را نقض کرده است.

گروسی در آن زمان گفت: «نمی‌توانم تصور کنم که آنها به سادگی بگویند به نقطه صفر بازگشتیم، زیرا این نقطه دیگر وجود ندارد. موضوعات بیشتری وجود دارد و من در این‌باره اطلاع‌ داده‌ام. فعالیت‌های بیشتری صورت گرفته و سانتریفیوژهای بیشتری به کار گرفته شده و موضوعات بیشتری هم اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.