طالبان آمریکا را به نقض توافقنامه صلح متهم کرد

به اشتراک گذاشتن


Share

طالبان ایالات متحده و «همکاران داخلی و خارجی‌اش» (دولت افغانستان و نیروهای ناتو) را متهم کرد با تأخیر در آزاد کردن ۵ هزار زندانی وابسته به این گروه و حمله به جنگجویان و مراکز طالبان، از توافقنامه صلح «تخطی» کرده‌‌اند. از سوی مقابل سخنگوی نیروهای ایالات متحده ادعای طالبان را «بی‌اساس» خواند و گفت: اگر نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغانستان مورد حمله قرار بگیرند، نیروهای ایالات متحده مطابق توافق‌نامه از آنان دفاع خواهند کرد.

گرافیتی از تصویر زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا و ملا عبدالغنی برادر، از بنیانگذاران گروه طالبان در هنگام امضای توافقنامه صلح در قطر – صحنه سیاسی افغانستان متاثر چگونگی از اجرای این توافقنامه، آغاز گفتگوهای بین افغان و به‌ثمر رسیدن گفتگوهای سیاسی میان عبدالله و غنی‌ست. شیوع ویروس کرونا نیز بار مضاعفی را بر دوش مردم افغانستان گذاشته است.(عکس از by WAKIL KOHSAR / AFP)

گروه طالبان با انتشار بیانیه‌ای ادعا کرد به رغم پایبندی این گروه به توافق‌صلح با واشنگتن، ایالات متحده آمریکا، دولت افغانستان و ناتو از توافق‌نامه فوق «تخطی علنی» کرده‌اند.

به نوشته پایگاه خبری «اطلاعات روز» در این بیانیه که یکشنبه ۱۷ فروردین منتشر شده است، طالبان که خود را «امارت اسلامی» می‌خواند اعلام کرده است نیروهای این گروه با خودداری از حمله به مراکز نظامی دولت افغانستان و شهرهای بزرگ این کشور، و اعلام آمادگی برای گفتگوهای بین‌افغان، مطابق توافقنامه صلح عمل کرده‌اند، اما طرف‌ مقابل، متشکل از ایالات متحده و همکاران داخلی و خارجی‌اش (دولت افغانستان و نیروهای ناتو) با تأخیر در آزاد کردن پنج هزار زندانی وابسته به این گروه و حمله به مراکز طالبان، و همچنین خانه‌های غیرنظامیان، بمباران اماکن عمومی و هدف قراردادن جنگ‌جویان طالبان، از توافقنامه صلح تخطی کرده‌ است.

این گروه با اشاره به اینکه پیشتر «موارد نقض توافقنامه» را با طرف آمریکایی درمیان‌ گذاشته، از ایالات متحده خواسته است همکارانش را به رعایت این توافق‌نامه ملزم کند و تهدید کرده «در صورت دوام این تخطی‌ها و انجام حملات بر مواضع طالبان، این گروه به واکنش متقابل متوسل می‌شود».

واکنش سخنگوی نیروهای ایالات متحده در افغانستان

از سوی مقابل سانی لگت، سخنگوی نیروهای ایالات متحده یکشنبه در توییتر به بیانیه طالبان واکنش نشان داد و ادعای این گروه مبنی بر نقض توافقنامه صلح از سوی نیروهای آمریکا را «بی‌اساس» خواند. لگت در یک رشته توییت نوشت: نیروهای ایالات متحده به رعایت شرایط «نظامی» این توافق‌نامه پابندند. او اضافه کرد: فرماندهی نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان در مورد رعایت شرایط موافقت‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان موضع واضح داشته است. در صورتی که نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغانستان مورد حمله قرار گیرند، نیروهای امریکایی مطابق توافق‌نامه از آنان دفاع خواهند کرد.

سخنگوی نیروهای ایالات متحده در افغانستان نیز به نوبه خود از طالبان خواست خشونت را کاهش دهد و به همراه طرفین دیگر بر مقابله با شیوع کرونا تمرکز کند.

تمدید گفتگوهای سیاسی میان غنی و عبدالله

نیروهای طالبان اما همچنان به درگیری‌های خشونت‌بار ادامه می‌دهند. طالبان تنها در هفته‌های گذشته با حمله به ولایت‌های تخار، زابل و بغلان در مجموع ۲۳ نیروی وابسته به دولت افغانستان را کشته‌اند. مرگبارترین حمله شامگاه یکشنبه ۱۰ فروردین در ولسوالی خواجه‌غار ولایت تخار انجام شد که در آن ۱۳ سرباز پلیس کشته و ۶ سرباز دیگر مجروح شدند.

در این میان سرنوشت دولت افغانستان نیز هنوز نامشخص است. دولتی که طالبان به‌رغم اعلام آمادگی لفظی برای مذاکره، همچنان آن را «وابسته» می‌خواند و از آن به عنوان «همکار داخلی ایالات متحده» نام برده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری رسمی افغانستان که تاکنون دست کم سه عضو کابینه و چندین مقام کلیدی را معرفی کرده است، یکشنبه تعیین اعضای کابینه را به مدت پنج روز متوقف کرد. وحید عمر، مشاور ارشد اشرف غنی در امور روابط عامه و استراتژیک با اعلام این خبر در توییتر نوشت این تصمیم به دنبال درخواست شماری از چهره‌های سیاسی و بزرگان کشور انجام شده است تا در این فاصله فرصت بیشتری برای گفتگوهای سیاسی با عبدالله عبدالله فراهم شود. براساس گزارش‌ها عبدالله عبدالله نیز با استقبال از این درخواست، مهلت مذاکره را به جهت «برون‌رفت از بحران سیاسی» تمدید کرده است.

در همین زمینه:

یک میانجی‌گر در مورد ستیزِ غنی و عبدالله: فردای کشور تاریک است

اسیران سابق گوانتانامو، مذاکره‌کنندگان ارشد صلح طالبان با آمریکا

Share

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *