رسانه خبری پیامِ ایرانی

بایدن عاملان کودتا در میانمار را به تحریم تهدید کرد | جهان | DW


جو بایدن در واکنش به کودتای نظامی در میانمار، خواستار بررسی فوری قوانین تحریم در آمریکا و اقدامات مقتضی علیه کودتاگران شد. او گفت ایالات متحده در هر کجا که دمکراسی مورد حمله قرار گیرد، به دفاع از آن بر می‌خیزد.

رئیس جمهور آمریکا با صدور یک اطلاعیه خواستار واکنش قاطع جامعه بین‌المللی به کودتای میانمار و اعمال فشار به نظامیان برای ترک قدرت‌، آزاد کردن کنشگران مدنی و مقامات سیاسی بازداشتی، لغو محدودیت‌های ارتباطی و دست کشیدن از زورگویی به مردم عادی شد.

 بایدن گفته است: «ما با همه متحدان و شرکای خود در منطقه و سراسر جهان برای حمایت از دمکراسی و حاکمیت قانون در میانمار هم‌صدا هستیم.»

او هم‌زمان تهدید کرده که مسئولان و مسببان آشفتگی سیاسی و کودتای نظامی در میانماربه پای پاسخگویی کشیده  خواهند شد. بایدن دستگیری آنگ سان سوچی، رئیس دولت را محکوم کرده و اقدام ارتش را “حمله مستقیم به حاکمیت قانون و مردم‌سالاری” دانسته است.

در اطلاعیه بایدن که بعد از ظهر دوشنبه از سوی کاخ سفید صادر شد آمده است: «در یک دمکراسی هیچ کس حق ندارد نتیجه انتخابات معتبر را با توسل به زور مخدوش کند.»

جنیفر ساکی، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید، در پاسخ به این سوال که آیا خطاب بایدن شامل چین هم هست گفت این سخنان متوجه همه کشورهای منطقه است. ساکی در نخستین واکنش‌ها گفته بود که اگر رهبران دولت میانمار هرچه زودتر آزاد نشوند، تصمیمات لازم علیه عاملان کودتا اتخاذ می‌شود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده نیز خواستار آزادی فوری آن سان سوچی و مقامات دولتی و سیاسی میانمار شده است.

ارتش میانمار از صبح دوشنبه با بازداشت خانم سوچی و رئیس جمهور این کشور وضعیت اضطراری برقرار کرده است. هم اینک کلیه شبکه‌های ارتباطی با میانمار از جمله اینترنت، موبایل و تلفن از کار افتاده‌اند و حتی برنامه‌های تلویزیونی هم قطع شده‌اند. حزب لیگ ملی دموکراسی (NLD) به نیابت از سوی خانم سان‌سوچی، مردم را به مقاومت در برابر ارتش فراخوانده است.

نظامیان نتیجه انتخابات ماه نوامبر را که با پیروزی حزب اتحادیه ملی دموکراسی همراه بود، قبول ندارند و آن را متقلبانه خوانده‌اند. رهبر کودتا، ژنرال مین آونگ هلینگ فرمانده ارتش میانمار است.

میانمار در جنوب شرقی آسیا ۵۰ میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور از زمان اعلام استقلال از بریتانیا در سال ۱۹۴۸ تقریبا پنج دهه زیر سلطه دیکتاتوری ارتش و کودتاهای نظامی بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.