رسانه خبری پیامِ ایرانی

افغانستان؛ واکنش تند برخی نمایندگان به حمایت رحمانی از ایجاد حکومت موقت


منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

برخی از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان دوشنبه اول فوریه ۲۰۲۱، به حمایت تلویحی رییس این مجلس از ایجاد «حکومت موقت»، واکنش نشان داده و آن را «مخالف منافع ملی» خواندند.

این نمایندگان تاکید کردند که طرح حکومت موقت پذیرفتنی نیست و اظهارات رییس ‌مجلس در آغاز کار هیأت صلح مجلس «غیرمسئولانه» بوده است.

روز گذشته (یکشنبه ۳۱ ژانویه) کمیسیون صلح مجلس نمایند‌گان افغانستان نخستین نشست‌اش را به رهبری میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نمایندگان این کشور برگزار کرد. در این نشست رحمانی گفت، مسودۀ حکومت موقت یا هم حکومت صلح به دست‌رس آنان قرار گرفته و هرچند مشکلاتی در این طرح دیده می‌شود، اما در آن از بقای نظام حمایت شده و به همین دلیل از آن پشتی‌بانی می‌کنند.

این گفته‌های رحمانی با واکنش‌های تندی روبه‌رو شد و شماری از اعضای این مجلس اظهارات رحمانی را دیدگاه شخصی‌اش عنوان کرده و آن را خلاف منافع ملی خواندند.

مریم سما، نماینده مجلس افغانستان در این باره گفت: «شهروندان کشور تجربۀ تلخ حکومت موقت را دارند که چه‌گونه پس از حکومت موقت نظام از هم پاشید. حکومت کنونی در نتیجۀ قربانی‌شدن فرزندان افغانستان به دست آمده و حفظ آن به معنای ارج‌گذاری به خون قربانیان است.»

سما گفت: «آیا شما درکی از این ارزش به این بزرگی را ندارید؟ اگر چنین است محترمانه و شرافت‌مندانه از این جایگاه مهم استعفا بدهید.»

اما میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نمایند‌گان افغانستان در پاسخ به این واکنش‌ها گفت که از گفته‌هایش برداشت نادرست شده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.