رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در ایران؛ اسفند ۱۴۰۰ واکسیناسیون عمومی آغاز می‌شود<![CDATA[5 ساعت،۲۴ دقیقه

با اعلام رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا، واکسیناسیون عمومی علیه این ویروس در ایران در اسفند ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد؛ اما پیش از آن، طی هفته‌ آینده با واردات واکسن روسی، ایران شاهد آغاز واکسیناسیون گروه‌های پرخطر خواهد بود. در این بین همچنان انتقادات به واردات این واکسن ادامه دارد و وزیر بهداشت جمهوری اسلامی در پاسخ به مخالفان این واکسن گفته که ابتدا واکسن روسی به خانواده مسئولان تزریق خواهد شد. در سوی دیگر وضعیت شیوع ویروس در برخی شهرها از جمله پایتخت ایران رو به افزایش است و همچنان خطر آغاز موج چهارم بیماری وجود دارد.

زمستان ۱۴۰۰ و واکسیناسیون عمومی کرونا

«مصطفی قانعی»، دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا گفته که با توجه به برنامه در نظر گرفته شده، قرار است حدود ۱۶ میلیون دوز واکسن از مجموعه کوواکس، بیش از ۲۵ میلیون دوز از طریق واردات و ۲۵ میلیون دوز با استفاده از تولیدات داخلی تامین شود. 

او زمان آغاز واکسیناسیون عمومی در ایران را اسفند ماه سال آینده اعلام کرد.

به گفته رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا، زمستان امسال کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی، افراد مسن، معلولان و جانبازان مراکز نگهداری در اولویت واکسیناسیون قرار دارند. بهار و تیر ماه سال آینده نیز افراد بالای ۶۵ سال، افراد ۱۶ تا ۶۴ سال با بیماری زمینه‌ای و افرادی که به واسطه شغل خود با مردم در تماس هستند، واکسن دریافت می‌کنند.

قانعی همچنین توضیح داد: «مرداد تا آذر ۱۴۰۰ نیز نوبت به واکسیناسیون ساکنان مراکز شلوغ، افراد ۵۵ تا ۶۵ سال فاقد بیماری زمینه‌ای و شاغلان ضروری و کارکنان بهداشتی که در خط اول مواجهه نیستند، واکسن می‌زنند؛ در نهایت نیز در فاز چهارم، با شروع زمستان ۱۴۰۰، همه مردم در مقابل این بیماری واکسینه خواهند شد.»

آمریکایی و انگلیسی نباشد

«کیانوش جهانپور»، سخن‌گوی سازمان غذا و دارو روز دوشنبه در آخرین اظهارنظر در خصوص فرآیند خرید واکسن کرونا گفته که مهم این است که واکسن از مبدا انگلیس و آمریکا نباشد.

جهانپور در اینباره توضیح داد: «خرید و ورود واکسن به دنبال صدور مجوز اضطراری یا موقت سازمان غذا و دارو خواهد بود و فرآیند بررسی بر اساس مدارک موجود ادامه دارد، طبیعتا بعد از تایید این سازمان واکسن‌های با مبدا غیرآمریکا و انگلیس، قابل خرید و واردات خواهد بود.»

در حالی او گفته است که واکسن روسی از سوی سازمان غذا و دارو جمهوری اسلامی تایید شده که طی روزهای اخیر مخالفان واردات واکسن روسی در ایران این واکسن را فاقد تاییدیه‌های جهانی از جمله سازمان بهداشت جهانی می‌دانند.

قرار است واکسن روسی تا روز ۱۶بهمن۱۳۹۹ وارد ایران شود و این فرآیند با ارسال محموله‌های دیگر در روزهای پایانی بهمن و اسفند ماه ادامه دارد. همچنین به گفته «سعید نمکی»، وزیر بهداشت با توجه به مخالفت‌ها در خصوص خرید این واکسن گفته است که واکسیناسیون با این واکسن را از خانواده مسئولان شروع خواهد کرد.

محدودیت‌های تردد در شهرهای نارنجی و زرد

به گفته «علیرضا رئیسی»، سخن‌گوی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا محدودیت‌های تردد از مناطق نارنجی به زرد تعمیم داده شده است.

براین اساس ستاد ملی مقابله با کرونا برای مناطق زرد به خصوص استان‌های مسافرپذیر و به ویژه سه استان شمالی قوانین منع تردد در نظر گرفته شده است.

همچنین منع تردد شبانه نیز در تمام شهرها صرف‌نظر از اینکه چه رنگی داشته باشند، اجرا می‌شود. به عبارتی محدودیت تردد از ۹ شب تا ۳ صبح اجرا می‌شود، این منع تردد در تمام شهرهای ایران برقرار است.

احتمال بازگشت محدودیت‌ها تا هفته آینده

«نادر توکلی»، معاون درمان ستاد کرونای استان تهران از افزایش دوبرابری مراجعه بیماران به بیمارستان‌ها در تهران خبر داد و گفت: «لغو شتاب‌زده محدودیت‌ها، ساده‌انگاری شرایط، بروز رفتارهای پرخطر و کاهش محسوس سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی مهم‌ترین علت افزایش مجدد آمار است.»

وی ضمن انتقاد از بازگشایی مدارس و برخی دیگر از بازگشایی‌ها مانند سینما و تئاتر و یا استخرها، توضیح داد: «تمامی این رفتارها در مجموع ازدحام‌هایی را ایجاد کرده که منجر به تشدید و تقویت چرخه و زنجیره انتقال ویروس می‌شود و اگر با همین شرایط و رفع محدودیت‌ها پیش برویم مطمئنا وقوع پیک چهارم قطعی است.»

نادر توکلی همچنین از افزایش شمار بیماران بستری روزانه در تهران به بالای ۳۰۰ نفر خبر داده است. در حال حاضر ۱۸۴۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان تهران بستری هستند.

این مقام وزارت بهداشت همچنین گفته که شمار فوتی‌های روزانه تهران طی روز یکشنبه ۱۴ نفر بود که این تنها تعداد افراد فوتی با تست مثبت کرونا است.

همچنین گفته شده که نرخ ابتلا و بروز بیماری در سنین زیر ۲۵ سال روند افزایش داشته است.

وضعیت سایر مناطق ایران

براساس آخرین آمار ارائه شده از سوی «سیما سادات لاری»، سخن‌گوی وزارت بهداشت، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۵۹۷ بیمار جدید مبتلا در ایران شناسایی شد که ۸۱۷ نفر از آن‌ها بستری شدند.

به گفته لاری در طول ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز دوشنبه، ۷۹ بیمار با تست مثبت کرونا جان باختند و با این حساب مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۵۸ هزار و ۳۸ نفر رسید.

در حال حاضر ۳۸۹۶ نفر از بیماران مبتلا در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

بر اساس آخرین تحلیل‌ها، ۱۸ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۲۴ شهرستان در وضعیت زرد و ۳۰۶ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند. شهرستان‌های آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، چالوس، رامسر، ساری، فریدونکنار، قائمشهر، محمودآباد، نکا، نور و نوشهر در مازندران و صومعه سرا، رودسر و لاهیجان در گیلان دارای وضعیت نارنجی هستند و سایر استان‌ها تنها وضعیت زرد یا آبی را سپری می‌کنند.

با اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان البرز، ۵۵ مورد بیمار بدحال جدید در مراکز درمانی این استان بستری شدند. با این حساب شمار بیماران بستری در البرز در حال حاضر به ۲۸۳ نفر رسید.

همچنین طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز دوشنبه با فوت ۳ بیمار جدید، مجموع فوتی‌های این استان به ۲ هزار و ۶۷۰ نفر رسید.

از مجموع هفت شهرستان البرز سه شهرستان در وضعیت زرد و چهار شهرستان در وضعیت آبی شیوع کرونا قرار دارند.

در استان هرمزگان که این روزها به دلیل حجم سفرها وضعیت نگران‌کننده‌‌ای دارد؛ به گفته مسئولان با فوت دو بیمار قطعی مبتلا مجموع فوتی‌ها به یک هزار و یک نفر رسید. گفته شده که این دو فوتی دو مرد با میانگین سنی ۳۶ تا ۵۱ سال از شهرستان بندرعباس بودند.

در حال حاضر ۱۵۵ نفر در بیمارستان‌های استان هرمزگان بستری هستند. به گفته مسئولان استانی هفت شهرستان شامل بندرعباس، بندرلنگه، بستک و جزایر قشم، کیش، هرمز و هنگام در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

همچنین گفته شده که شمار مبتلایان سرپایی و بستری کرونا در هرمزگان در مقایسه با هفته‌های گذشته بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته است.

همچنین سفر به جزایر این استان تنها با ثبت تست منفی کووید۱۹ ممکن است. در صورت مثبت بودن تست، بیمار و همراهانش باید به استان خود برگشته و یا فرد بیمار در قرنطینه اجباری با پرداخت هزینه شخصی به ازای هر نفر روزانه ۲۰۰هزار تومان اقدام کند.

از استان خراسان شمالی نیز خبر می‌رسد که در شمار بیماران بستری روند رو به رشدی مشاهده می‌شود. در حال حاضر ۱۴۶ بیمار در بیمارستان‌های این استان بستری هستند. گزارش شده است که در زمان محدودیت‌های اعمال شده طی هفته‌های اخیر تعداد موارد بستری در خراسان شمالی به ۱۵ نفر در روز رسیده بود که در حال حاضر این رقم به ۳۰ نفر رسیده است.

در این استان شمار موارد فوتی نیز افزایش یافته است و به گفته مسئولان استانی به‌طور متوسط روزانه دو نفر جان خود را از دست می‌دهند.

 

 

مطالب مرتبط:

گاه‌شمارکرونا در ایران؛ از انکار تا گورهای آهکی و شروع سیاست قرنطینه

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ فوریه ۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ مارچ ۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ آوریل ۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ می ۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ ژوئن ۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ جولای ۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ آگوست ۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ سپتامبر ۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ اکتبر۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ نوامبر ۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ دسامبر ۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ ژانویه ۲۰۲۱

 

 

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.