رسانه خبری پیامِ ایرانی

یک ورشکسته در بورس؛ تلاش برای بسته نشدن پنجره پرسپولیس<![CDATA[2 hours, 15 minutes

امروز، دوشنبه ۱۳بهمن۱۳۹۹، آخرین مهلت باشگاه پرسپولیس برای پرداخت مطالبات مالی معوقه «ماریو بودیمیر» بازیکن پیشین این تیم بود. پرسپولیس بدهی‌اش را نپرداخت و اگر مدیربرنامه‌های ماریو بودیمیر، همین موضوع را به فدراسیون جهانی فوتبال اعلام کند، بلافاصله پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه پرسپولیس در زمستان بسته خواهد شد.

هم‌زمان، «ژاله فرامرزیان» معاون توسعه منابع مالی و انسانی وزارت ورزش و جوانان، طنز تلخ و تکراری «خصوصی‌سازی باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس» را در جمع خبرنگاران تکرار کرد و گفت: «این دو باشگاه در دهه فجر وارد بازار بورس خواهند شد.»

***

هفته نخست دی‌ماه، «اتاق حل اختلافات» فدراسیون جهانی فوتبال، رای قطعی خود در مورد پرونده شکایت ماریو بودیمیر بازیکن سابق پرسپولیس را صادر کرد.

براساس این رای، باشگاه پرسپولیس موظف می‌شد تا تاریخ ۱۲بهمن‌۱۳۹۹ مبلغ ۴۷۵ هزار یورو، به‌علاوه ۵ درصد سود سالیانه این بازیکن را پرداخت کند.

فیفا اخطار داده بود که در صورت پرداخت نشدن این مبلغ، پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه پرسپولیس بسته خواهد شد.

باشگاه پرسپولیس برای پرداخت این مبلغ، نیاز به دریافت بخشی از مطالبات خود از کارگزار مالی‌اش داشت. شرکت «آتیه داده‌پرداز» که با قراردادی مشکوک، تمامی حق و حقوق تبلیغاتی این باشگاه را از فروردین‌ماه سال ۱۳۹۹ در اختیار گرفته بود، حاضر به پرداخت رقمی جدید به باشگاه پرسپولیس نشد.

خبرگزاری «فارس» ۲۳ اردیبهشت سال جاری مدعی شد که تمامی حقوق مادی باشگاه از آگهی و اسپانسر تا بسترهای دیجیتالی، اینترنتی، مخابراتی و دیگر بسترهای فناوری اطلاعات و ارتباطات و کلیه فعالیت‌های درآمدزا که در چارچوب قوانین کشور و اساسنامه باشگاه قابل‌تعریف باشد، به‌صورت کامل به این شرکت داده شده است.

در قراردادی که میان کارگزار و باشگاه پرسپولیس به امضا رسید، «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوانان و آقازاده‌اش «علی سلطانی‌فر» بیشترین نقش را داشتند.

روز گذشته روزنامه «ایران‌ورزشی» با مرور چگونگی عقد قرارداد میان باشگاه پرسپولیس و شرکت آتیه داده‌پرداز و همین‌طور ورود نهادهای امنیتی به پرونده این قرداد در مرداد ماه سال جاری، ادعا کرد که «جعفر سمیعی» به دلیل بدعهدی این شرکت، خواهان فسخ قرارداد با آتیه داده‌پرداز شده است.

باید توجه داشت که شرکت آتیه داده‌پرداز، یکی از غول‌‌های مخابراتی ایران است که فقط در سال ۱۳۹۸ آمار ۲۵۰۰ پیامک «در ثانیه» را برای اپراتورهای همراه اول، ایرانسل، تالیا، کیش و اسپادان به‌عنوان مشتری‌های قطعی این شرکت به ثبت رساند.

کنار زدن کارگزاری که هم حمایت وزارت ورزش و هم پیشتیبانی وزارت ارتباطات را دارد، ساده نیست.

اما پرسپولیس در عین جنگ برای دست یافتن به حقوق اولیه خود، با وکیل ماریو بودیمیر هم وارد مذاکره شده است. خبرگزاری تسنیم به نقل از «داوور رادیچ» مدیربرنامه‌ها و وکیل ماریو بودیمیر، نوشته است که پنجره نقل و انتقالاتی این باشگاه «فعلا» بسته نخواهد شد.

فیفا برای بستن این پنجره، به یک سند مکتوب از مدیربرنامه‌های بازیکن سابق پرسپولیس نیاز دارد. یعنی امروز داوور رادیچ باید خطاب به فیفا می‌نوشت که این مبلغ به دست آن‌ها نرسیده و خواهان بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی این باشگاه شود.

باشگاه پرسپولیس از وکیل ماریو بودیمیر، ۵ روز زمان مجدد خواسته تا مبلغ مورد نظر را از طریق سفارت ایران در کرواسی به حساب این بازیکن واریز کند. پولی موجود نیست، اما هیات‌مدیره باشگاه زمان می‌خرد.

داوور رادیچ، ۵ روز به پرسپولیس فرصت می‌دهد تا مبلغی حدود ۵۰۰ هزار یورو را به حساب مهاجم سابق این باشگاه واریز کند. در غیر این صورت، پنجره نقل و انتقالاتی بسته خواهد شد.

حالا وزارت ورزش و جوانان، دم از واگذاری پرسپولیس و استقلال به بورس برای خصوصی‌سازی می‌زند. این، تکراری‌ترین بازی دولت‌ها در ورزش، در آخرین ماه‌های ریاست‌جمهوری بوده و باقی مانده است.

روز بیست اردیبهشت ۱۳۹۹، «شورای عالی نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی»، از عرضه ۱۰ درصد سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در بورس با هدف «کشف قیمت» خبر داد.

همان زمان، «مصطفی هاشمی‌طبا»، رییس سابق «کمیته ملی المپیک» و سازمان وقت تربیت بدنی، این واگذاری را از نظر قانونی غیرممکن خواند. او در مثالی غیر مرسوم در مورد پافشاری وزارت ورزش و دولت در ادعای خصوصی‌سازی دو باشگاه گفت: «به کسی گفتند نمی‌شود با عمه‌ات ازدواج کنی. گفت من کردم شد.» او اصرار بر واگذاری دو باشگاه را «غیرقانونی» می‌دانست. آقای هاشمی‌طبا مدعی بود استقلال و پرسپولیس دو باشگاه زیان‌ده مالی هستند که ابتدا باید به عنوان «بنگاه ورشکسته» ثبت شوند.

پیش از این و در سال ۱۳۹۳ سازمان خصوصی‌سازی به صورت رسمی هر دو باشگاه را به مزایده گذاشت. نوزدهم اسفندماه همان سال، «جعفر سبحانی»، مشاور وقت رییس این سازمان به مهر گفت: «برای جلوگیری از خصوصی‌سازی، فشارها وجود داشته و هنوز هم بر سازمان خصوصی‌سازی فشارهایی وجود دارد؛ ولی فعلا نمی‌خواهیم به خاطر متشنج شدن جو جامعه، به این موارد ورود کنیم. برخی ها نمی‌خواهند سازمان خصوصی‌سازی این دو باشگاه را واگذار کنند.» او گفته بود قادر به ارائه توضیح بیشتر در این مورد نیست.

مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان آذرماه سال ۱۳۹۷ اصل لازم برای خرید امتیاز استقلال و پرسپولیس در بورس را «اهلیت» در نظام جمهوری اسلامی دانسته بود.

باشگاه ورشکسته‌ای را که قادر به پرداخت مطالبات دو سال اخیر بازیکنانش نیست، چگونه می‌توان به بورس سپرد؟

 

مطالب مرتبط:

حکم فیفا علیه استقلال؛ استراماچونی برنده یک میلیون و ۳۰۰ هزار یورو برای هیچ

مهدی رسول‌پناه؛ از واردات بدون گمرک تا انبوه‌سازی به نام دندانپزشک‌ها

تجمع هواداران استقلال مقابل مجلس شورای اسلامی

مدیرعامل باشگاه استقلال برکنار شد

اخطار فدراسیون به باشگاه استقلال؛ هانی کُرده اوباش است یا مدافع حرم؟

 

 

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.