رسانه خبری پیامِ ایرانی

۹۶ درصد تالاب گاوخونی خشک شده است<![CDATA[3 ساعت،۱۶ دقیقه

استان‌وایر- «ایرج حشمتی»، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان از خشک شدن ۹۶ درصد از تالاب گاوخونی خبر داده و نسبت به پیامدهای زیست‌محیطی این مساله هشدار داده است.

حشمتی روز دوشنبه در همایش مجازی هم‌پیمان با تالاب گاوخونی که همزمان با پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر درباره حفاظت از تالاب‌ها برگزار شد، گفت: حقابه سالانه تالاب بین المللی گاوخونی ۱۷۶ میلیون متر مکعب است اما در ۲۱ سال گذشته هیچگاه این حقابه بطور کامل تخصیص نیافته است.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان افزود که روند خشک شدن تالاب گاوخونی از سال ۷۸ آغاز شده و در زمان حاضر فقط حدود چهار درصد از سطح تالاب به ‌دلیل «ورود زهاب و پساب»، مرطوب است.

حشمتی تصریح کرد که میزان حقابه رودخانه زاینده رود برای جاری بودن به سمت تالاب در هر سال ۱۳۷ و خود تالاب ۱۷۶ میلیون متر مکعب تعیین شده اما این اعداد روی کاغذ است.

حشمتی هشدار داد که  مهم‌ترین پیامد خشک شدن تالاب گاوخونی تبدیل شدن آن به کانون ریزگرد به ویژه ذرات ناشی از فلزات سنگین و شور شدن و کاهش کیفیت منابع آب آشامیدنی و کشاورزی است.

کارشناسان محیط زیست می‌گویند گرد و غبار تالاب گاوخونی می‌تواند تا شعاع ۵۰۰ کیلومتر برسد و علاوه بر استان اصفهان چند استان دیگر را هم فرا بگیرد.

تالاب گاوخونی با ۴۷ هزار هکتار وسعت در۱۳۰ کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد.

 

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.