رسانه خبری پیامِ ایرانی

اعتراضات دانشگاه بغازیچی؛ پلیس استانبول ۱۵۹ دانشجوی معترض را بازداشت کرد


پلیس دانشجویانی که به تحصن نشسته دست زده بودند را به زود به بیرون محوطه دانشگاه برد و بازادشت کرد

توضیح تصویر،

پلیس دانشجویانی که به تحصن نشسته دست زده بودند را به زود به بیرون محوطه دانشگاه برد و بازادشت کرد

در ادامه اعتراضات دانشجویان دانشگاه بغازیچی استانبول به انتخاب رئیس جدید این دانشگاه، پلیس با برهم زدن تجمع صدها دانشجو، ۱۵۹ نفر از آنان را بازداشت کرد که با واکنش احزاب سیاسی این کشور روبرو شده است. این اعتراضات که از حدود یک ماه پیش آغاز شده با انتشار یک پوستر هنری مرتبط با حقوق دگرباشان جنسی و کعبه، خانه خدا در باور مسلمانان، اوج گرفته و به رویارویی پلیس و دانشجویان کشیده است.

بخش ترکی بی‌بی‌سی روزدوشنبه، اول فوریه، گزارش کرد که پلیس با ورود به محوطه مقابل کمپ جنوبی دانشگاه بغازیچی که دفتر رئیس دانشگاه هم آنجاست، به بازداشت و برهم زدن تجمع دانشجویانی پرداخته که خواستار استعفای ملیح بولو، رئیس جدید این دانشگاه، شده بودند.

ملیج بولو از اعضای حزب حاکم ترکیه، ای‌کی‌پی، است و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور او را حدود یک ماه پیش به ریاست این دانشگاه قدیمی و معتبر در استانبول منصوب کرد.

اما دانشجویان انتصاب آقای بولو را با اهداف سیاسی و کنترلی بر این دانشگاه ارزیابی کردند و خواستار استعفای او شده‌اند.

دانشجویان در اعتراض های خود که از اوایل ماه ژانویه گذشته آغاز شد با “انتصابی” خواندن ملیج بولو علیه او شعار می‌دهند و می‌گویند “او رئیس ما نیست”.

توضیح تصویر،

دانشگاه بغازیچی یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های استانبول است

اعضای هیات علمی این دانشگاه هم با اعتراض به انتصاب آقای بولو آن را در تضادر با “آزادی علمی، استقلال علمی و همچنین ارزش‌های دموکراتیک دانشگاه” خود ارزیابی کرده‌اند.

فرمانداری استانبول اما در بیانیه‌ای علت مداخله پلیس و بازداشت دانشجویان را چنین توصیف کرده: “گروهی از معترضان که مقابل ساختمان اصلی حضور پیدا کرده بودند و مانع از تردد به این ساختمان می‌شدند و برخی از اعضای دانشکده و کلوب دگرباشان جنسی دانشگاه هم در میان آنها بودند به هشدارهای پلیس خصوصی دانشگاه که خواستار متفرق شدن آنها و پایان تجمع شده بودند، بی‌‎اعتنایی کردند”.

بنابر گزارش‌ها پلیس هنگام یورش به دانشجویان دستور می‌داده که “سرتان را پایین بیاندازید” و در واکنش به این فرمان دانشجویان هشتگ “سرت را پایین نینداز” AşağıBakilmez# را در توییتر داغ کرده‌اند.

این هشتگ خیلی زود به بیانیه‌های سیاسی علیه بازداشت دانشجویان هم راه یافت.

در همین حال انجمن‌های دانشجویی دیگر هم به حمایت از دانشجویان معترض دانشگاه بغازیچی برای برگزاری تجمع‌های اعتراضی اعلامیه داده‌اند.

اعتراضات دانشجویی در دانشگاه بغازیچی که از حدود یک ماه پیش آغاز شده دور روز پیش با بازداشت چهار دانشجو وارد مرحله جدیدی شد.

شنبه، ۳۰ ژانویه، گزار شد که پلیس چهار دانشجو را به‌ علت خلق یک اثر هنری بازداشت کرده است.

این پوستر شامل پرچم رنگین‌کمانی دگرباشان جنسی در چهار گوشه تصویری از شاه‌ماران – نمادی اسطوره‌ای در ادبیات ترکیه – و کعبه، خانه خدا در باور مسلمانان بود.

این پوستر بخشی از یک فراخوان هنری اعتراضی به انتصاب ملیح بولو، رئیس جدید دانشگاه بغازیچی بود.

بیشتر بخوانید

اما فرمانداری استانبول این اثر هنری را یک “حمله زشت” به “باورهای دینی” جامعه ترکیه خواند.

پس از آن هم سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه در توییتی این دانشجویان را “منحرف” خواند اما این اظهارنظر با واکنش خشمگین فعالان در شکبه‌های اجتماعی روبرو شد و از آن به‌عنوان سخنان نفرت‌پراکنانه یاد کردند و خواستار حذف این توییت شدند.

در مقابل نیز محافظه‌کاران و طرفداران دولت در شبکه‌های اجتماعی این دانشجویان را محکوم کردند.

در حالی که همجنسگرایی در دوران معاصر ترکیه قانونی بوده اما در سال های اخیر مخالفت رسمی با این جامعه افزایش یافته است.

راهپیمایی سالانه دگرباشان جنسی (پراید استانبول) به مدت ۵ سال تا ۲۰۱۹ ممنوع بود.

در سال ۲۰۲۰ هم شیوع ویروس کرونا مانع از هرگونه تلاش برای برگزاری آن شد.

در ترکیه، دیدگاه عمومی درباره همجنسگرایی محافظه‌کارانه است و جامعه دگرباشان/ ال‌جی‌بی‌تی گزارش‌هایی از تبعیض و آزار وسیع گزارش کرده است.

بنا به گزارش‌ها، در این اثر هنری همچنین تصویری از “شاه‌ماران”، موجودی اساطیری در خاورمیانه که نیمی زن و نیمی مار است، دیده می‌شود.

ابراهیم کالین، مشاور رئیس‌جمهوری ترکیه در این رابطه گفت: “نه آزادی بیان و نه حق اعتراض” از این اثر هنری دفاع نمی‌کند و افزود در مورد این اقدام “مجازاتی متناسب با قانون” در نظر گرفته خواهد شد.

دانشجویان بغازیچی در توییتی خواستار آزادی دانشجویان بازداشتی شده‌اند و در توییت دیگری گفته اند که سخنان دگرباش‌هراسانه جایی در بغازیچی ندارد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.