رسانه خبری پیامِ ایرانی

چرا در شرایط کرونا، باید نگران تظاهرات سالگرد انقلاب بود؟<![CDATA[0 دقیقه

مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال به صورت «موتوری» و «نمادین» برگزار می‌شود اما محدودیت‌های شهرهای مختلف در روزهای اخیر سبک‌تر و سبک‌تر شده و بیم آن می‌رود که راهپیمایی برگزار شود و اتفاق سال گذشته تکرار شود؛ به ویژه در شرایطی که مقام‌های درمانی هشدار داده‌اند موج چهارم کرونا در هفته‌های آینده می‌تواند حدود ۱۰ هزار کشته برجای بگذارد.

مستنداتی که امروز در دست است نشان می‌دهد مقام‌های جمهوری اسلامی دست‌کم از اواسط بهمن ۹۸ از شیوع کرونا در چند شهر خبر داشته‌اند اما انکار مستمر آنان و اصرار بر برگزاری راهپیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات دوم اسفند، موجی از قربانیان کرونا را در کشور به راه انداخت که ایران پس از چین به عنوان دومین کانون بحرانی این بیماری معرفی شد. آیا امسال نیز چنین می‌شود؟

آیا راهپیمایی امسال برگزار می‌شود؟

مقام‌های جمهوری اسلامی در چند هفته اخیر از یک سو گفته‌اند مراسم ۲۲ بهمن متفاوت از سال‌های قبل و «به صورت موتوری و خودرویی» برگزار می‌شود، اما از سوی دیگر، محدودیت‌های کرونایی را کاهش داده و به رغم هشدار کارشناسان، شهرهای بیشتری را به حالت عادی اعلام کرده‌اند.

خبر «موتوری، خودرویی و نمادین برگزار شدن» راهپیمایی ۲۲ بهمن را حسن روحانی، رئیس جمهور، و همچنین علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در ۲۷ دی‌ماه اعلام کردند.

اما در کنار این خبر، ستاد کرونا ممنوعیت تردد در ۴۱۳ شهر را لغو کرد و دبیر کمیته اجتماعی این ستاد گفت در شهرهای زرد و آبی ممنوعیت تردد وجود ندارد و جریمه‌ای هم در نظر گرفته نمی‌شود.

همزمان «شورای تبلیغات اسلامی» که مسئول برگزاری مراسم حکومتی در ایران است برنامه‌های روزهای نخست «دهه فجر» را اعلام کرده اما گفته است «جزییات دیگر برنامه‌ها متعاقبا اعلام خواهد شد».

نصرت‌الله لطفی، قائم مقام این شورا، سه روز پیش گفت «۲۴ کارگروه تخصصی» برای برنامه‌ریزی «بیش از ۴۲ هزار عنوان برنامه و مراسم دهه فجر» تشکیل شده است. او در عین حال بر «سلامت‌محور» بودن این مراسم و «رعایت دقیق شیوه نامه‌های بهداشتی» در آن‌ها تاکید کرد.

اگر موج بعدی کرونا از راه برسد چه؟

تقریبا تمامی مقام‌ها و کارشناسان بهداشت و درمان در ایران هشدار داده‌اند در صورت تداوم «عادی‌انگاری» فعلی، وقوع موج چهارم کرونا در ماه اسفند حتمی است و این بار قربانیان بیشتری برجای خواهد گذاشت.

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد کرونا، هشدار داده است روند افزایش بیماران سرپایی و بستری رو به افزایش گذاشته و «بسیار نگران کننده است». به گفته او، «اگر با همین روند جلو برویم احتمالا در اسفندماه شاهد خیز جدید و موج چهارم انتشار کرونا در ایران خواهیم بود.»

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، ضمن هشدار نسبت به وقوع موج چهارم در اسفندماه گفته است: «با شکل‌گیری هر موج، هشت تا ده هزار نفر و حتی بیشتر، بر تعداد فوتی‌ها افزوده می‌شود.»

با این حال به نظر می‌رسد کشمکشی سیاسی نیز بین جناح‌های مختلف قدرت در جمهوری اسلامی در جریان است و برگزاری یا چگونگی برگزاری راهپیمایی حکومتی ۲۲ بهمن به ابزاری برای وزن‌کشی سیاسی تبدیل شده است. هشدار روحانی درباره افزایش فوتی‌ها «در دو ماه پایانی سال» و اصرار برخی مقام‌ها مبنی بر بهبود اوضاع و «گشایش در فعالیت‌ها» نمونه‌ای از همین رویکرد سیاسی به مقوله‌ای پزشکی است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، در تازه‌ترین اظهار نظرش گفته است: رنگ‌بندی شهرها «عمدتا به زرد و آبی رسیده است و در نتیجه گشایشی در فعالیت‌های حوزه‌های مختلف را شاهد هستیم.»

سابقه دروغ و پنهان‌کاری

جمهوری اسلامی وقوع اولین موارد ابتلا و مرگ بر اثر کرونا را سی‌ام بهمن ۹۸ گزارش کرد؛ با این حال شواهد و مستنداتی که امروز در دست است نشان می‌دهد این ویروس دست‌کم از یک ماه پیش از آن در حال شیوع بوده و مقام‌ها نیز از این موضوع خبر داشته‌اند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، چهارم اسفند سال گذشته، دو روز پس از برگزاری انتخابات، گفت: «علیه شرکت مردم در انتخابات چه حجمی کار شد، در فضای مجازی، در دستگاه‌های گوناگون … آخری هم این بیماری، که این هم شد یک بهانه خوبی. شب پنجشنبه که جمعه‌اش انتخابات بود، خبر بروز این ویروس و این بیماری در قم مثلاً داده شد. دشمن از سحر پنج‌شنبه شروع کرد تبلیغات کردن که مردم مبادا بروید در صف انتخابات بایستید، در صف رأی دادن بایستید، آنجا چنین است، چنان است، بیماری هست، مرض هست، ویروس هست … اما مردم آمدند پای صندوق‌ها» و شهر قم «یکی از شلوغ‌ترین حوزه‌های انتخابی در انتخابات بود.»

اما به رغم این سخنان، بعدا مشخص شد که رهبر جمهوری اسلامی از مدتی قبل محدودیت‌های بهداشتی مربوط به کرونا را رعایت می‌کرده و محافظانش اجازه نزدیک شدن دیگران به او را نمی‌داده‌اند. این موضوع را یکی از مداحان شرکت کننده در دیدار ۲۶ بهمن با او افشا کرد.

البته فهرست دروغ‌ها و پنهان‌کاری‌های جمهوری اسلامی بسیار طولانی‌تر است و از همین رو، شمار زیادی از شهروندان در شبکه‌های اجتماعی، اغلب با کنایه یا با زبانی طنز، نسبت به سیاست‌های بهداشتی در روزهای اخیر ابراز تردید کرده‌اند.

کاربری در توییترش نوشت: «هرچی به ۲۲ بهمن نزدیکتر میشیم احتمال اینکه تلویزیون اعلام کنه حتی چند نفر بر اثر کرونا زنده شدن هم زیاد تر میشه».

شهروندان متعددی نیز پیش‌بینی کردند بعد از ۲۲ بهمن، آمار رسمی کرونا بار دیگر با افزایش اعلام خواهد شد. از جمله کاربری نوشت: «فرهنگ انقلاب انقدر غنیه که حتی کرونا رو هم در خودش هضم کرده. الان کرونا به صورت خودکار واسه ۲۲ بهمن فروکش میکنه و بعد دوباره واسه سفرهای نوروزی عود میکنه».

یک شهروند نیز در چند توییت به پیش‌بینی پنج ماه آینده پرداخت و نوشت بعد از ۲۲ بهمن اعلام تعداد مبتلایان افزایش دارد «تا حدی که دولت سفر در عید نوروز رو ممنوع خواهد کرد، این روند تا اواخر اردیبهشت ادامه خواهد داشت و با نزدیک شدن به خرداد و انتخابات ریاست جمهوری دوباره کرونا روند نزولی به خود خواهد گرفت.»

سال گذشته موج اول شیوع کرونا در ایران دقیقا پس از مراسم حکومتی «دهه فجر» و انتخابات مجلس روی داد. مقام‌های بهداشتی می‌گویند در صورتی که روند فعلی ادامه یابد، امسال نیز پس از تجمعات حکومتی موج چهارم سر برآورد.

مطالب مرتبط:

کارناوال ۲۲ بهمن، به سبک دشمن، علیه دشمن

واکاوی حضور اصلاح طلبان در راهپیمایی ۲۲ بهمن

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.