رسانه خبری پیامِ ایرانی

تایید احکام زندان، تبعید و محرومیت از کار سه نوکیش مسیحی در بوشهر<![CDATA[2 ساعت،۴۹ دقیقه

استان وایر- احکام سه تن از نوکیشان مسیحی به نام‌های «ساسان خسروی»، «سام خسروی» و «حبیب حیدری» توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب تجدیدنظر بوشهر تایید کرد.

این سه نفر همراه با چهار تن دیگر در تیرماه سال ۱۳۹۹ به فعالیت‌های عقیدتی خود با اتهام به «تبلیغ علیه نظام»  مواجه شده و در دادگاه بدوی به زندان، جزای نقدی، تبعید، محرومیت از کار و حقوق اجتماعی محکوم شدند.

 سام و برادرش ساسان خسروی، هر کدام به یک سال حبس تعزیری، و برای قطع رابطه با نوکیشان به دو سال ممنوعیت اقامت در بوشهر مجکوم شدخ بودند. همچنین دو سال محرومیت از اشتغال در مراکز اقامتی، که شغل فعلی آنهاست نیز از مجازات‌های تعیین شده در دادگاه برای این دو برادر است.

 حبیب حیدری نیز به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

«حسین احمدی نیاز»، وکیل دادگستری که بارها دفاع از زندانیان عقیدتی را برعهده داشته درباره حکم صادر شده برای این نوکیشان مسیحی گفته است: « مبنای این رای نفرت و کینه نهادهای امنیتی از نوکیشان مسیحی است. قاضی مخیر بود از تمام جهات تخفیف مجازات استفاده کند. چون جهات تخفیف مجازات در پرونده وجود دارد. قضات پرونده فاقد اراده و اختیار تصمیم‌گیری در این پرونده بوده‌اند و تابع تصمیم وزارت اطلاعات بوده‌اند. گزارش وزارت اطلاعات مبنی بر برخورد با این متهمان و عدم اعطای هر نوع تخفیف یا تبدیل یا تعلیق مجازات بوده‌است.»

آقای احمدی‌نیا شدت و حدت موجود در این قبیل آرا را نشانه «عدم استقلال قوه قضایی در ایران» دانسته و گفته است:« این رای نمونه آشکاری از سرکوب گسترده، سیستماتیک و هدفمند نوکیشان مسیحی در ایران و نشان از نقض تعهدات بین‌المللی ایران در زمینه رعایت حقوق اقلیتهای مذهبی است.»

دادگاه تجدیدنظر بوشهر، همچنین  دوم مهر ماه، حکم جدایی «لیدیا» دخترخوانده  ۲۲ ماهه سام خسروی و همسرش مریم فلاحی، که از ده هفتگی سرپرستیش را برعهده داشتند، تأیید کرد.

قاضی در حکمش اذعان کرده که «رابطه عاطفی شدیدی» بین کودک و این زوج مسیحی وجود دارد و با بازگشت این کودک به پرورشگاه، «آینده نامعلومی» در انتظار او خواهد بود.همچنین تایید شده است از آنجا که این کودک بیمار است احتمال اینکه خانواده دیگری او را به فرزندی بپذیرد «صفر است».

بیش از ۱۲۰ نفر از وکلای دادگستری و فعالان مدنی و حقوق کودک در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، خواستار لغو حکم دادگاه بوشهر برای سلب فرزندخواندگی از یک زوج نوکیش مسیحی شدند و این حکم را خلاف قانون اساسی ایران و قوانین بین‌المللی دانستند.

این نوکیشان مسیحی تیرماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای وزارت اطلاعات در 

روز دهم تیرماه ۱۳۹۸خورشیدی، این شهروندان مسیحی توسط نیروهای وزارت اطلاعات در شهر بوشهر. بازداشت شدند

نیروهای امنیتی پس از هجوم به منازل این نوکیشان، کتاب‌های و جزوه‌های مسیحی، صلیب‌های چوبی و تصاویری که نشانه‌های مسیحی داشته را همراه با چندین لپ‌تاپ، تلفن‌های همراه، کارت‌ها و مدارک شناسایی، کارت‌های بانکی و سایر لوازم شخصی را ضبط کرده و با خود بردند.

رفتار ماموران امنیتی در هنگام بازداشت این شهروندان در حضور کودکانشان «خشن و غیرمحترمانه» توصیف شده است.

دو هفته پس از بازداشت برای هر یک از این  شهروندان مسیحی وثیقه  ۳۰۰ میلیون تومانی به‌طور موقت آزاد شدند.

نوکیشان مسیحی بازداشت شده در طول دوران بازداشت در سلول انفرادی نگهداشته شده و از دسترسی به وکیل محروم بوده‌اند.

این نوکیشان پیشتر متهم به «اقدام علیه امنیت ملی» و «عضویت در گروه‌های متخاصم علیه نظام» نیز شده بودند، که در دادگاه تجدید نظر از این اتهامات تبرئه شدند.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.