رسانه خبری پیامِ ایرانی

مقدمات خروج شماری از نیروهای مزدور سوری از لیبی


منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

به گفته منابع دیده‌بان حقوق بشر سوریه، روند عضوگیری مزدوران در شمال سوریه برای اعزام آنها به لیبی، برخلاف درخواست‌های بین‌المللی برای بازگرداندن مزدوران سوری در لیبی در سایه وجود اجماع میان اطراف لیبیایی، همچنان ادامه دارد.

خروج مزدوران از لیبی، از برجسته ترین موارد ذکر شده در توافق نامه داخلی لیبی درفاصله حداکثر ۳ ماه از لازم الاجرا شدن توافق نامه است که صلاحیت آن ۱۰ روز پیش به پایان رسید اما هیچ مزدوری از خاک لیبی، خارج نشد.

این منابع گفتند که روند عضوگیری در ادلب، حومه شمالی حلب و عفرین از طریق دلالانی انجام می شود که مردم را با دستمزد ماهانه تنها ۴۰۰ دلار اغوا کرده، «حفاظت از تاسیسات» لیبی را ابه عنوان نگیزه اصلی مطرح می‌سازند. گروهی از مزدوران، عضوگیری و به ترکیه اعزام شدند تا از آنجا عازم خاک لیبی شوند؛ آنهم در حالی که هیچ یک از مزدوران موجود در لیبی، از این کشور خارج نشده اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه، ۴ روز پیش اعلام کرد که حدود یک هفته از پایان مهلت خروج مزدوران خارجی از خاک لیبی که برآمده از اجماع اطراف لیبیایی ها بود ودر ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰ امضا شد، گذشته که قرار بود پیکارجویان خارجی حداکثر ظرف مدت ۳ ماه از آغاز توافق آتش‌بس، لیبی را ترک کنند و مهلت آن در شنبه ۲۳ ژانویه پایان یافت اما هیچ اتفاقی از این دست رخ نداد زیرا «مزدوران» جناح های سوری وفادار به دولت ترکیه، هنوز در لیبی حضور داشته و تا این لحظه به سوریه باز نگشته‌اند.

آنچه در این اواخر روی داد، عملیات جابجایی نیروست که طی آن، جمعی وارد شده و شماری از نیروها بازگشتند که در راستای ادامه تماس‌های بین‌المللی برای خروج نیروهای خارجی از لیبی صورت می‌گیرد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه پیشتر نیز به نارضایتی جدید «مزدوران» جناح‌های سوری وفادار به دولت ترکیه و کسانی که در خاک لیبی حضور دارند، پرداخت، زیرا قرار بود که گروهی از آنها دست کم ظرف چند ساعت گذشته، به سوریه یا ترکیه بازگردند اما چنین نشد و همین امر باعث بروز نارضایتی تازه ای در میان مزدوران گردید که وسایل خود را جمع کرده و آماده بازگشت بودند.

دیدبان حقوق بشر سوریه پیشتر اظهار داشت که انتظار می‌رود گروه جدیدی از مزدوران «جناح‌های» وفادار به آنکارا در لیبی، به سوریه یا ترکیه برگردند ولی روشن نیست که این عده بازگشته اند یا نه.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.