رسانه خبری پیامِ ایرانی

۳۲ ماه زندان برای آلکسی ناوالنی؛″محکمه‌ای برای ارعاب مردم″ | جهان | DW


یک دادگاه مسکو الکسی ناوالنی، منتقد کرملین را به حدود دو سال و هشت ماه حبس در اردوگاه زندانیان جانی محکوم کرد. دادگاهی که پرونده او را در دست رسیدگی دارد، روز سه‌شنبه دوم فوریه محکومیت سه سال و نیم حبس تعلیقی ناوالنی ۴۴ ساله را به حبس تعزیری در اردوگاه زندانیان جانی تغییر داد.

دادگاه اما مدت حصر خانگی که ناوالنی در گذشته داشته را از مدت محکومیت او کاست. به این ترتیب ناوالنی باید به مدت حدود دو سال و هشت ماه حبس را در اردوگاه بزهکاران و جنایتکاران به سر ببرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کوتاه زمانی پس از اعلام محکومیت ناوالنی، هواداران او مردم را به تظاهرات علیه این حکم در مسکو فراخواندند. آنها در توییتر نوشتند: “به سمت مرکز مسکو می‌رویم” و مردم را فراخواندند به آنها بپیوندند.

دفاعیه ناوالنی در برابر دادگاه

ناوالنی در جریان رسیدگی دادگاه علیه حکمی که قاضی قصد اجرای آن را داشت به شدت اعتراض کرد و مردم روسیه را به مقاومت فراخواند.

این منتقد کرملین و ولادیمیر پوتین در برابر دادگاه گفت که این اقدامات قضایی علیه او تنها با هدف “ارعاب میلیون‌‌ها نفر” مردم روسیه صورت می‌گیرد.

ناوالنی بی آنکه از ولادیمیر پوتین نام ببرد گفت: «حکومت ما تلاش می‌کند با کله‌شقی یک دیوانه، من را راهی زندان کند. علت آن چیزی نیست جز نفرت و ترس فردی که در پناهگاه خود زندگی می‌کند. من با زنده ماندنم او را در حد مرگ دلخور کرده‌ام.»

ناوالنی در سال ۲۰۱۴ به اتهام فساد مالی به سه سال و نیم حبس تعلیقی محکوم شده بود. حال حبس تعلیقی لغو شده، زیرا به گفته دادگاه، ناوالنی با خروج از کشور به منظور درمان، مقررات حبس تعلیقی را نقض کرده و خود را دو بار در ماه به مقامات معرفی نکرده است.

الکسی ناوالنی در دفاعیه‌ای سرسختانه افزود: «علت اصلی تشکیل این دادگاه، این نیست که بر سر من چه می‌آید. مسئله اصلی این است که می‌خواهند شمار زیادی از انسان‌ها را مرعوب سازند.»

این منتقد پوتین در مورد شیوه ارعاب گفت: «یک نفر را به زندان می‌اندازند تا میلیون‌ها نفر را مرعوب سازند. من فقط می‌توانم امیدوار باشم که انسان‌ها این دادگاه را این گونه نفهمند که باید ترس به خود راه داد. میلیون‌ها و صدها هزار نفر را نمی‌توان حبس کرد.»

ناوالنی در این دفاعیه در برابر دادگاه افزود: «اگر انسان‌ها به این امر آگاه شوند، همه چیز درهم فرو خواهد ریخت؛ تمام این انسان‌هایی که افق آینده را از آنها ستانده‌اند. من در سلول خود نشسته‌ام و که روغن و تخم‌مرغ گران‌تر شده است. شما از این انسان‌ها چشم‌انداز آینده‌شان را گرفته‌اید و می‌کوشید آنها را مرعوب سازید. گاه بی‌قانونی و خودسری به ماهیت یک نظام سیاسی بدل می‌شود. اما گاهی وقت‌ها قضیه بدتر از این، آن زمان که اونیفورم دادستان‌ها و خرقه قضات را بر سر این بی‌قانونی و خودسری می‌کشند.»

ناوالنی افزود: «وظیفه هر انسانی است که خود را تسلیم آنها، تسلیم این گونه انسان‌ها، نکند.»

وکلای ناوالنی گفته اند که در مورد حکم دادگاه تقاضای تجدیدنظر خواهند کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.