رسانه خبری پیامِ ایرانی

رئیس جمهوری افغانستان دستور برکناری ۱۳۸ کارمند وزارت مالیه این کشور را صادر کرد


منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

چند روز بعد از برکناری وزیر مالیه رئیس جمهوری افغانستان به تازگی دستور برکناری ۱۳۸ کارمند وزرات مالیه این کشور را نیز صادر کرده است.

وزارت مالیه افغانستان سه‌شنبه ۲ فوریه گفته است، ۱۳۸ کارمند این وزارت که از سوی ریاست جمهوری هدایت برکناری‌شان صادر شده‌، بیش‌تر در بخش‌های درآمدزای وزارت مالیه کار می‌کنند.

فرید نوښت، آمر مطبوعات وزارت مالیه افغانستان به روزنامه «هشت صبح» گفت: «کمیته‌ای در حال حاضر توظیف شده و روی تمام تقرری‌هایی که در سال مالی ۱۳۹۹ در بخش عوایدی صورت گرفته است، کار می‌کند. در نتیجه این بررسی، تقرری‌هایی که مشکلات قانونی داشته باشد، مشخص می‌شود و مطابق اصول کار، افراد برکنار خواهند شد.»

به گفته او، کارکنانی که تقرری‌شان مشکل قانونی نداشته باشند، به کارشان ادامه خواهند داد.

رئیس جمهوری افغانستان به تاریخ ۲۳ ژانویه عبدالهادی ارغندیوال، مالیه این کشور را برکنار کرده و اداره امور ریاست جمهوری افغانستان دلیل برکناری او را «تعلل در جمع‌آوری عواید، عدم همکاری با هیأت مشترک بررسی مقرری‌های غیرقانونی در وزارت مالیه و مانع شدن از این بررسی‌ها، ضعف مدیریتی، عدم تعهد به ارزش‌های حکومت‌داری خوب و رعایت نکردن ماده ۷۷ قانون اساسی کشور در وظایف محوله و سرپیچی از احکام و هدایات مقام ریاست جمهوری» ذکر کرد.

اما ارغندیوال این اتهام‌ها را رد کرده و گفت، حلقاتی خاصی که در ارگ وجود دارد، وقتی منافع‌شان در خطر باشد و وقتی ارغندیوال در وزارت مالیه باشد، وقتی که نگذارد که از چینل‌هایی را که می‌خواهند از او مسیر برای خود زراندوزی و پول‌اندوزی بکنند، آن‌ها بند شده باشد. تحمل این موضوع برای‌شان گران می‌آیند و از همان آخرین فرصت ممکن باید استفاده ببرند و این منفعت‌های خود را تأمین کنند. به همین خاطر است که ناراحت می‌شوند و منظم گزارش‌های غلط می‌دهند.

ارغندیوال دلایل ارائه شده برای برکناری‌اش را «ناموجه» خوانده و گفت، به دلیل «خیانت و فساد» برکنار نشده است، بلکه به خاطر دفاع از منافع ملی و منافع شهروندان مظلوم کشور برکنار شده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.