رسانه خبری پیامِ ایرانی

از زمان آغاز به کار جو بایدن تاکنون ارتباط با ایران برقرار نکردیم


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

وزارت خارجه ایالات متحده سه‌شنبه ۲ فوریه ۲۰۲۱ اعلام کرد که دولت جدید آمریکا از زمان روی کار آمدن جو بایدن رئیس جمهوری جدید، تاکنون ارتباطی با ایران برقرار نکرده و انتظار می‌رود که برقراری ارتباط با تهران تا قبل از انجام رایزنی‌ها با هم‌پیمانان و کنگره صورت نگیرد.

در همین راستا سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده سه‌شنبه گفت که کشورش تا پیش از بررسی هر پیشنهاد ارائه شده از سوی ایران راه درازی را در پیش خواهد داشت.

این در حالی است که آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در ۲۸ ژانویه از ایران خواست تا پیش از واشنگتن به تعهداتش به موجب توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ پایبند شود.

بلینکن گفت چنانچه ایران به تعهداتش به موجب توافق هسته‌ای پایبند شود، آمریکا نیز چنین چیزی را انجام خواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا افزود که اگر ایران به تعهداتش به موجب توافق هسته‌ای پایبند شود، واشنگتن نیز تلاش خواهد کرد تا «توافق هسته‌ای قوی و بلند مدتی» شامل دیگر مسائل «بسیار سخت» حاصل شود.

از سویی ایالات متحده سه‌شنبه ضمن ابراز نگرانی درباره پرتاب موشک ماهواره‌بر از سوی ایران، هشدار داد در حالی که دو کشور به بازگشت به روند دیپلماتیک نزدیک می‌شوند، انجام این آزمایش می‌تواند زرادخانه موشکی ایران را تقویت کند.

در همین رابطه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که «ایالات متحده از تلاش‌های تهران برای توسعه برنامه پرتاب موشک به فضا به خاطر نقش آن در پیشرفت موشک‌های بالستیک ایرانی، نگران است».

او گفت که برنامه پرتاب موشک به فضا نگرانی‌های شدیدی را در زمینه گسترش سلاح‌های هسته‌ای باعث شده به ویژه این‌که فناوری‌های متطابقی در این زمینه و موشک‌های بالستیک و از آن جمله سیستم‌های دوربرد در آن به کار می‌رود.

شایان ذکر است که وزارت دفاع ایران دوشنبه از آزمایش موفقیت‌آمیز پرتاب موشک ماهواره‌بری با سوخت جامد و دارای فناوری پیشرفته‌تری خبر داد.

به دنبال با آن کاظم غریب‌آبادی نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز اعلام کرد کشورش ۶۹۶ دستگاه سانتریفوژ از نسل IR2M با ظرفیت ۴ برابری نسل پیشین را در تاسیسات هسته‌ای نطنز در اصفهان و علاوه بر آن دو زنجیره از نسل IR6 سانتریفیوژها را در مرکز غنی‌سازی فردو در نزدیکی تهران نصب کرده است.

غریب آبادی ضمن بیان این‌که در آینده نزدیک سانتریفیوژهای بیشتری در کشورش نصب و راه‌اندازی خواهد شد، گفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان طبق برنامه قادر به انجام بازرسی‌ها‌ است.

این اقدامات تنش‌آمیز ایران تنها یک روز پس از آن است که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا به شبکه «ان‌بی‌سی» گفته چنانچه ایران به روند نقض توافق هسته‌ای ادامه دهد، تنها چند هفته با به دست آوردن مواد لازم برای ساخت بمب اتمی فاصله خواهد داشت.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.