رسانه خبری پیامِ ایرانی

ناو هواپیمابر ″یو اس اس نیمیتز″ از خلیج فارس خارج می‌شود | جهان | DW


جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز سه‌شنبه ۱۴ بهمن (۲ فوریه) اعلام کرد که ناو هواپیمابر “یو اس اس نیمیتز” پس از ۹ ماه آب‌های خلیج فارس را ترک می‌کند.

خبرگزاری فرانسه تصمیم دولت جو بایدن برای خروج ناو هواپیمابر از منطقه خلیج فارس را در راستای تلاش دولت جدید آمریکا برای تنش‌زدایی با ایران ارزیابی کرد؛ تنش‌هایی که در دولت دونالد ترامپ در پی خروج آمریکا از توافق اتمی (برجام) بین طرفین به شدت افزایش یافته بود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

آدمیرال جان کربی، سخنگوی جدید پنتاگون

آدمیرال جان کربی، سخنگوی جدید پنتاگون

جان کربی به نقل از لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، گفت: «او معتقد است که ما در خاورمیانه حضوری قوی برای پاسخگویی به تهدیدها داریم و این حرکت به نفع منافع ملی است.»

سخنگوی پنتاگون افزود: «وزیر دفاع آمریکا زمانی که تصمیم گرفت ناو هواپیمابر نیمیتز از منطقه عملیات فرماندهی مرکزی آمریکا در خاورمیانه خارج شده و به منطقه اقیانوس آرام و هند منتقل شود، تصویر بزرگتر ژئواستراتژیک این اقدام را در نظر داشت.»

با این حال جان کربی حاضر نشد در خصوص ارزیابی کنونی پنتاگون از تهدیدهای نظامی ایران علیه پایگاه‌های ایالات متحده یا متحدان این کشور در منطقه خلیج فارس اظهار نظر کند. او در عین حال تصریح کرد: «ما دائماً تهدیدها را زیر نظر داریم. ما دائماً در تلاش هستیم که تهدیدات را با توانایی‌های متناسب پاسخ دهیم.»

پنتاگون چند ماه پیش مأموریت ناو هواپیمابر “یو اس اس نیمیتز” و ناوگروه همراهش را حمایت و پوشش هوایی به هنگام خروج نیروهای آمریکا از عراق و افغانستان اعلام کرده بود. دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، علاوه بر این هدف از اعزام این ناو را از جمله ارسال پیام هشدار به ایران در آستانه فرا رسیدن کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، اعلام کرده بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.