رسانه خبری پیامِ ایرانی

​​​​​​​انتقاد صریح غرب از حکم زندان برای منتقد کرملین | جهان | DW


اعلام حکم ۳۲ ماه زندان برای آلکسی ناوالنی، منتقد کرملین، خشم و انتقاد جهانی را برانگیخت. او شش سال پیش به اتهام اختلاس به سه سال و نیم زندان تعلیقی محکوم شده بود.

طبق حکم دادگاه، ناوالنی با خروج از کشور به منظور درمان حمله شیمیایی، مقررات حبس تعلیقی را نقض کرده و خود را دو بار در ماه به مقامات معرفی نکرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

آلکسی ناوالنی در دفاعیه‌ای سرسختانه گفت: «علت اصلی تشکیل این دادگاه، این نیست که بر سر من چه می‌آید. مسئله اصلی این است که می‌خواهند شمار زیادی از انسان‌ها را مرعوب سازند.»

او از فرصت حضور در دادگاه استفاده کرد و با اشاره به مسمومیت خود در تابستان گذشته، در حملات تندی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را مسئول مسمومیت خود معرفی کرد.

در واکنش به حکم صادره، آمریکا، اتحادیه اروپا، آلمان و بریتانیا اقدام روسیه را محکوم کردند و خواستار آزادی فوری ناوالنی شدند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، با انتشار یک پست انتقادی در توئیتر نوشت:«حکم زندان علیه ناوالنی ضربه سختی به آزادی‌ها و حکومت قانون مندرج در قوانین روسیه است. دیوان عالی اروپا برای حقوق بشر در سال ۲۰۱۷ به این حکم خودسرانه اعتراض کرد. آلکسی ناوالنی باید سریعاد آزاد شود».

جوزپ بورل، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا نیز حکم ناوالنی را نقض تعهدات بین‌المللی روسیه در زمینه رعایت حقوق بشر دانست.

دومنیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، حکم صادره را “حکمی منحرف” خواند که “به جای عاملان، قربانی یک حمله شیمیایی را هدف قرار می‌دهد”. او افزود: «روسیه نسبت به تعهداتی که از یک عضو جامعه بین‌المللی انتظار می‌رود بی‌اعتنا است».

بریتانیا در سال جاری ریاست دوره‌ای گروه هفت را برعهده دارد و انتظار می‌رود موضوع ناوالنی نیز در نشست‌های این گروه مطرح شود.

دولت جدید آمریکا نیز نسبت به صدور حکم زندان برای ناوالنی ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی او شد. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، گفت:«دولت واشنگتن در رایزنی با هم‌پیمانان خود حکومت روسیه را در نقض حقوق شهروندانش مسئول می‌داند.»

پلیس ضد شورش روسیه هزاران نفر از طرفداران ناوالنی را در روزهای اخیر بازداشت کرده است

پلیس ضد شورش روسیه هزاران نفر از طرفداران ناوالنی را در روزهای اخیر بازداشت کرده است

بعد از اعلام حکم دادگاه در شامگاه سه‌شنبه ۱۴ بهمن (۲ فوریه) صدها تظاهرکننده در مرکز مسکو و دیگر شهرهای روسیه تجمع کردند.

به گزارش سازمان‌های ناظر بر حقوق بشر، پلیس روسیه ضمن برخورد خشونت‌آمیز با معترضان نزدیک به یک هزار و ۴۰۰ نفر را بازداشت کرده است.

از زمان بازگشت ناوالنی به روسیه شمار زیادی از هواداران او بازداشت شده‌اند. منابع مستقل از بازداشت پنج هزار و ۳۰۰ نفر تنها در روز یکشنبه گذشته خبر دادند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.