رسانه خبری پیامِ ایرانی

سوء تغذیه و لاغری شدید ۶ تا ۷ درصد دانش‌آموزان ایران<![CDATA[5 ساعت،۵۸ دقیقه

استان‌وایر- مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش و پرورش ایران می‌گوید چیزی در حدود ۶ تا ۷ درصد از دانش‌آموزان دچار لاغری شدید و سوءتغذیه هستند و این لاغری  در بین دانش‌آموزان دختر بیش از پسران شایع است.

«محمد محسن بیگی»، روز ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ در گفتگو با خبرگزاری ایلنا به لاغری شدید دانش‌آموزان در مناطق محروم اشاره کرد و گفت سوءتغذیه دانش‌آموزان  بیشتر در استان‌های سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، هرمزگان، خراسان جنوبی، آذربایجان غربی و خوزستان دیده می‌شود.

این مقام دولتی با برشمردن عوارضی که سوءتغذیه آن‌ها را تشدید می‌کند گفته است: ««سوءتغذیه در تمرکز دانش‌آموزان، فعالیت‌های حرکتی، سوخت و ساز بدن، فعالیت‌های ذهنی، حافظه و به هم ریختگی فرمول و الگوی خواب دانش‌آموزان موثر است. همچنین در پیشرفت یادگیری و تحصیلی تاثیر منفی دارد و می‌تواند موجب عقب‌ماندگی دانش‌آموزان در تحصیل شود.»

به گفته محمد حسن بیگی پیشتر دولت در مدارس شیر دولتی برای تغذیه دانش‌آموزان توزیع می‌کرد اما امسال علیرغم افزایش آمار دانش‌آموزان دچار لاغری و سوءتغذیه توزیع شیر «کاملا» از برنامه مدارس حذف شده است.

این مقام آموزش و پرورش تصریح کرد که سال گذشته تنها در ۳۰ درصد مدارس توزیع شیر دولتی انجام می‌شد و علت این اقدام را «کمبود بودجه» عنوان کرد و گفت: ««متولی این موضوع وزارت جهاد کشاورزی و سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها بود که پول این اقدام را تامین نکرد،‌ در نهایت توزیع  شیر در مدارس حذف شد.»

به گفته آقای بیگی اگر حداقل تغذیه یعنی همین شیر دولتی از مدارس مناطق محروم حذف شود مشکلات ناشی از سوءتغذیه در آینده بسیار جدی‌تر خواهد بود.

مهرماه سال جاری مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی، از «به انحراف رفتن بودجه شیر مدارس» طی ۲ سال گذشته خبر داده بود.

«علی احسان ظفری»، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: «یک سال به عنوان تغذیه مسیر عوض کرد و سال گذشته علی‌رغم انعقاد تفاهم‌نامه ستاد تنظیم بازار با کارخانه‌های لبنی، اما وزارت آموزش و پرورش به عنوان دستگاه اجرایی بودجه را به این امر اختصاص نداد و به کارخانه‌های لبنی بدهکار است.»

بر اساس طرح جهانی شیر مدارس، سالانه حداقل ۷۰ نوبت شیر باید بین دانش‌آموزان توزیع شود، اما به گفته علی احسان ظفری سال گذشته تنها در ۸ استان ایران این اتفاق انجام شد که در همان استان‌ها نیز اجرایی ناقص داشت و دولت هنوز با کارخانه‌های توزیع‌کننده شیر تسویه حساب نکرده است.

وزارت آموزش و پرورش می‌گوید تنها آمار «لاغری شدید» دانش آموزان را گرفته‌ و به لاغری ناشی از سوءتغذیه اشاره‌ای ندارد.

این سازمان همچنین  نهادهای دولتی دیگر را مسئول توزیع نشدن شیر در مدارس معرفی می‌کند در حالی که مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی می‌گوید: «بی‌توجهی به عرضه شیر مدارس ارتباطی به گرانی شیر خام ندارد، سوء مدیریت وزارت آموزش و پرورش مانع اجرای این امر شده است.»

به گفته علی احسان ظفری برخلاف آنچه سازمان آموزش و پرورش ادعا می‌کند تا زمانی‌که اجرای این طرح در دست وزارت جهاد کشاورزی بود به درستی اجرا شد.

افزایش سوءتغذیه در ایران طی ماه‌های اخیر بیش از پیش گزارش شده است. 

مدیر روابط عمومی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران، خردادماه سال جاری اعلام کرد که سرانه مصرف لبنیات در ایران به ۸۰ کیلو برای هر فرد در سال کاهش داشته است.

میزان این سرانه مطابق اعلام سازمان بهداشت جهانی ۱۵۰ کیلو است.  

برخی مقامات مسئول تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا را در این امر دخیل دانسته‌اند. 

زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت پاییز سال جاری اعلام کرد بیکاری‌های ناشی از کرونا سبب شده  ۱۵ تا ۳۵ درصد خانواده‌ها در ایران مصرف برخی اقلام غذایی را از سبد خانوار حذف کرده یا کاهش دهند.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.