رسانه خبری پیامِ ایرانی

میانمار پس از کودتا؛ محاکمه سان سوچی به اتهام ″نقض قوانین تجاری″ | جهان | DW


چین و روسیه، دو قدرت دارای حق وتو در شورای امنیت سازمال ملل متحد شامگاه سه‌شنبه ۱۴ بهمن (۲ فوریه) قطعنامه این شورا علیه کودتای نظامی در میانمار را وتو کردند.

پیش از مذاکرات شورای امنیت، کریستین شرنر نماینده ویژه سازمان ملل در امور میانمار، اعلام حکومت نظامی و عدم پذیرش نتیجه انتخابات عمومی را به شدت محکوم کرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ارتش میانمار در پی عدم پذیرش نتایج انتخابات، روز دوشنبه پس از دستگیری آنگ سان سوچی و صدها تن از قانونگذاران و رهبران سیاسی، قدرت را در این کشور جنوب شرق آسیا به دست گرفت.

روز چهارشنبه حزب اتحادیه ملی دمکراسی (NLD) در صفحه فیس‌بوک خود اعلام کرد که دادگاهی دستور بازداشت دو هفته‌ای آنگ سان سوچی را به اتهام نقض قوانین تجاری صادرات و واردات صادر کرده است. بر اساس این گزارش “وین مینت” رئیس جمهوری میانمار نیز از سوی دولت نظامی متهم به “تقض قوانین مربوط به بلایای طبیعی” شده است.

اعتراض شهروندان میانماری به کودتا در مقابل وزارت خارجه ژاپن در توکیو

اعتراض شهروندان میانماری به کودتا در مقابل وزارت خارجه ژاپن در توکیو

 

همزمان وزرای خارجه کشورهای صنعتی عضو گروه هفت روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن کودتا با ابراز “نگرانی شدید” در مورد اوضاع میانمار خواستار بازگشت دموکراسی شدند.

وزرای خارجه کشورهای صنعتی در بیانیه خود همچنین خواستار آزادی فوری آنگ سان سوچی، برنده جایزه نوبل صلح و رهبر ۷۵ ساله برکنار شده میانمار و وین مینت، رئیس جمهوری میانمار شدند.

همزمان هواداران آنگ سان سوچی، خواستار مقاومت و ایجاد یک کارزار نافرمانی مدنی علیه حکومت نظامی شدند.

در این بین شماری از کادر بهداشت و درمان در ۷۰ بیمارستان در ۳۰ شهر میانمار در اعتراض به حکومت نظامی و بازداشت‌ها اعلام کرده‌اند که با مقامات نظامی همکاری نخواهند کرد و دست به اعتصاب خواهند زد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.