رسانه خبری پیامِ ایرانی

چرا تلفات کرونا در هند با جمعیت یک میلیارد و ۳۰۰میلیونی از ایران بسیار کمتر است؟منبع: کمال قبیسی-لندن العربیه نت فارسی

در پی اعلام آخرین آمار جانباختگان و مبتلایان به ویروس کرونا در کشورهای مختلف جهان توسط سازمان بهداشت جهانی که هر هفته در رسانه‌های معتبر منتشر می‌شود، مشخص شده که کشور هند با جمعیت یک میلیارد و سیصد میلیون نفری، کمترین تلفات در میان کشورهای پر جمعیت مبتلا به این ویروس از جمله ایران را دارد.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد، تعداد جانباختگان کرونایی در هند ۲۱۳ و مبتلایان به ویروس ۳۰۸۲ نفر است. این تعداد نسبت به کشوری با جمعیت یک میلیون و ۳۰۰میلیون نفر رقم ناچیزی به شمار می‌آید.

کشور هند یا سرزمین ادویه و کاری سرزمینی بسیار شلوغ با جمعیتی بیش از یک میلیارد و ۳۰۰میلیون نفر است اما با این حال افراد مبتلا به بیماری کرونا طبق آمار روز یکشنبه سایت «WHO» بالغ بر ۳۰۸۲ نفر است که از این تعداد ۲۱۳ نفر جان باخته‌اند. این در حالی است که اسرائیل با جمعیت ۹میلیون نفری خود ۷۸۵۱ مبتلا و ۴۴ نفر فوتی داشته است.

در ایران با جمعیت ۸۳میلیون نفری، طبق آمار رسمی دولت، تعداد جانباختگان کرونایی ۳۴۸۲ نفر و مبتلایان۵۵۷۴۳ نفر گزارش شده است. البته مخالفان و نیروهای مستقل شمار جانباختگان کرونایی در ایران را به مراتب بیشتر از این اعلام کرده و می‌گویند که چندین برابر آمار رسمی است.

مخالفان جمهوری اسلامی از جمله «سازمان مجاهدین خلق ایران» روز شنبه با استناد به «منابع داخلی» خود گزارش دادند که شمار فوتی‌ها در ایران تا روز شنبه ۴ آوریل به ۱۷هزار و ۵۰۰نفر رسید. این تعداد طبق گزارش اپوزیسیون در ۲۴۰ شهر، شهرک و روستا رصد شده است.

با توجه به مقایسه جمعیت هند با ایران و اسرائیل و تعداد مبتلایان و جان‌باختگان در این سه کشور، این سوال مطرح می‌شود که راز این اختلاف بزرگ در ارقام در چیست؟

در ماه مارس گذشته بسیاری‌ها گمانه‌زنی کردند که هند شاهد صدها میلیون مبتلا و ده‌ها هزار فوتی بر اثر شیوع ویروس کرونا خواهد بود، از جمله پرفسور هندی «رومانان لاکسمینارایان» متخصص بهداشت عمومی و مدیر مرکز «مرکز پویایی بیماری‌ها، اقتصاد و سیاست» (Center for Disease Dynamics, Economics & Policy) که در سال ۲۰۰۸ آن را واشینگتن تاسیس کرد، نیز این پیش‌بینی را کرد.

پرفسور «رومانان لاکسمینارایان» در دو مصاحبه تلویزیونی و مطبوعاتی هشدار داده بود که کشورش شاهد بدترین سناریوی «کرونایی» در جهان خواهد بود.

او در ۲۳ مارس در گفت‌وگو با روزنامه «سوث چاینا پست» گفته بود، شیوع کرونا ممکن است ۶۰٪ از جمعیت هند یا حدود ۸۰۰ میلیون نفر را تحت تأثیر قرار دهد و انتظار می‌رود که بیشترین مبتلایان را در این کشور رقم بزند.

رومانان لاکسمینارایان، نحوه زندگی مردم هند در شهرهای پرجمعیت با ترافیک سنگین وسایط نقلیه عمومی که در آنجا فاصله‌گذاری اجتماعی میان افراد رعایت نمی‌شود را دلیل پیش‌بینی خود عنوان کرد.

او پنج روز قبل از مصاحبه‌اش با روزنامه «سوث چاینا پست» در مصاحبه دیگری با تلویزیون هند از «سونامی» ۳۰۰میلیون مبتلایان به کرونا سخن گفته و همچنین از احتمال مرگ هزاران نفر صحبت کرده بود و علت آن را کمبود بیمارستان‌ها برای پذیرش تعداد بالای مبتلایان را ذکر کرده بود.

اما برخلاف همه این پیش‌بینی‌ها هند تاکنون کمترین تلفات را نسبت به جمعیت خود را در جهان داشته است هنوز کسی پاسخی علمی و قاطع برای این راز نیافته که چرا پرجمعیت‌ترین کشور جهان پس از چین، کمترین تلفات را داده است.

شاید در آینده به این پرسش پاسخ داده شود اما بدون شک اجرای توصیه‌های وزارت بهداشت جهانی و رعایت مقررات که دولت هند برای مردم جهت مبارزه با کرونا وضع کرده و گاهی همراه با خشونت پلیس در اجرای آن است، نقش مهمی در جلوگیری از انتشار این ویروس ایفا کرده باشد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.