رسانه خبری پیامِ ایرانی

جدال توئیتری سخنگوی وزارت بهداشت ایران و سفیر چین درباره کرونایک اظهار نظر و توئیت کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران در انتقاد از آمار و اطلاعات چینی‌ها درباره کرونا جنجال‌ساز شد.

او که روز یک‌شنبه ۱۷ فروردین در یک نشست خبری ویدئویی با خبرنگاران سخن می‌گفت، آمارهای چین درباره کرونا را «یک شوخی تلخ» خواند و گفت بر اساس گزارش‌هایی که دولت چین می‌داد «بسیاری در همه جهان فکر کردند این بیماری مثل آنفلوآنزا است و مرگ و میر کمتری دارد.»

آقای جهان‌پور شامگاه ۱۷ فروردین نیز یک توئیت درباره گزارش چینی‌ها نوشت که تکرار حرف‌هایش در نشست خبری دیروز بود.

به نوشته سخنگوی وزارت بهداشت ایران محافل آکادمیک دنیا بر اساس اطلاعات محققین چینی «حداقل آنفلوآنزای تیپ A را از ویروس نوپدید کرونا وخیم‌تر قلمداد کردند» ولی یافته‌های بعدی خلاف این را نشان داد.

در هفته‌های گذشته گزارش‌هایی متعددی در رسانه‌ها درباره اشتباه بودن اطلاعات و آمار چینی‌ها درباره کرونا منتشر شده بود.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز روز ۱۶ اسفند دولت چین را متهم کرد که درباره شیوع کرونا اطلاعات اشتباه داده است و این اطلاعات باعث شده که دولت آمریکا «با بسیاری از چالش‌ها مواجه شود».

واکنش سفیر چین: احترام بگذارید

توئیت سخنگوی وزارت بهداشت ایران که بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت با واکنش چانگ هوا، سفیر چین مواجه شد.

او شامگاه روز یک‌شنبه ۱۷ فروردین به سخنگوی وزارت بهداشت ایران توصیه کرد که «به دقت» اخبار مربوط به نشست‌های خبری روزانه وزارت بهداشت چین را بخواند و به «حقایق و تلاش‌های» چین احترام بگذارد.

همزمان با این جدل توئیتری،‌ عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم در توئیتری از کمک‌های چین به ایران تقدیر کرد و نوشت: «شجاعت، تعهد و حرفه‌ای گری» چین در مهار کرونا «شایسته تقدیر است».

این توئیت که به منزله دلجویی از چین محسوب می‌شد، با استقبال سفیر چین مواجه شد و او در واکنش به آن نوشت که «شایعات نمی‌توانند دوستی ما را از بین ببرند».

سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز دوشنبه ۱۸ فروردین در توئیتی مشابه نوشت حمایت‌های چین از ایران در طول دوران بحران کرونا «فراموش‌‌ناشدنی» است و «بیگانگان ذوق‌زده نشوند».

با این توئیت به نظر می‌رسد چالش توئیتری دو طرف به پایان رسیده است ولی در حاشیه این ماجرا،‌ برخی کاربران حامی حکومت در توئیتر خواستار برکناری سخنگوی وزارت بهداشت شده‌اند.

این کاربران در هفته‌های گذشته، شیوع کرونا را «حمله بیولوژیک» آمریکا علیه چین توصیف می‌کردند و در چنین شرایط متهم شدن چین به دادن اطلاعات نادرست درباره شیوع کرونا، تمام فرضیه‌های قبلی آنها را زیر سوال می‌برد.

برخی از این کاربران کیانوش جهان‌پور را «سخنگوی ترامپ و اسرائیل» خوانده و گفته‌اند اظهارات او به روابط دیپلماتیک ایران و چین ضربه می‌زند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.