رسانه خبری پیامِ ایرانی

خودرو هیدروژنی ب ام و، بدون دود و آلایندگی | دانش و فناوری | DW


شرکت ب ام و قصد دارد تا سال ۲۰۲۵  بیش از ۲۰ خودرو پاک وارد بازار کند. بیشتر این خودروها از نوع برقی – باتری هستند اما این شرکت برنامه دیگری هم دارد.

 ب ام و در حال توسعه تکنولوژی خاص خود برای خودروهای هیدروژنی است. این شرکت اولین شرکتی در جهان بود که از سوخت هیدروژن به عنوان سوخت در موتورهای درون سوز استفاده کرد. خودروهای سری هفت ب ام و با موتورهای درون سوز هیدروژنی از پیشروترین موتورهای درونسوز در زمان ارائه بودند. البته این موتورها به دلیل تکنولوژی و هزینه بسیار بالا به تولید انبوه نرسیدند.

شرکت ب ام و حالا قصد دارد از هیدروژن با پیل‌های سوختی در خودروهای سری ایکس خود استفاده کند.

در این خودروهای هیدروژن درون مخازن فشار بالا ذخیره می شوند و سپس در پیل سوختی با اکسیژن واکنش می دهند که حاصل آن بخار آب و الکتریسته است. الکتریسته تولید شده در موتورهای برقی خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.

این روش مزیت‌هایی در برابر خودروهای برقی – باتری دارد. خودروهایی که در آن باتری شارژ می شود پبمایش کم و زمان شارژ زیادی می برند اما پیمایش خودروهای پیل سوختی بیشتر و زمان سوخت‌گیری آن مشابه خودروهای گاز سوز است.

کارشناسان پیش بینی می کنند آینده حمل‌و نقل بشر به سوخت هیدروژن گره خورده است و ب ام و زودتر از باقی خودروسازان قدم در این مسیر گذاشته است.
با این وجود پیش‌بینی می شود تا ۲۰ سال آینده خودروهای هیبریدی جایگزین مناسب‌تری برای خودروهای کنونی باشند در خودروهای هیبریدی از ترکیب موتورهای برقی با موتورهای درونسوز استفاده می شود.   

پایان سلطنت ایرباس ۳۸۰ در آسمان

ایرباس ۳۸۰ بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان محسوب می شود. ایرباس قصد داشت تولید این هواپیما را در سال ۲۰۲۱ متوقف کند اما کرونا سبب مرگ زودرس این پرنده غول پیکر شد.

به دلیل کرونا  خطوط هوایی جهان بیشتر پروازهای خود را لغو کرده اند و تعداد مسافرت‌های هوایی هم به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است.

به همین دلیل پرواز ایرباس  ۳۸۰ صرفه اقتصادی خود را از دست داده است و شرکت‌های بزرگ هوایی استفاده از این هواپیما را کنار گذاشته اند و به سمت استفاده از هواپیماهای کم مصرف‌تر مانند ایرباس ۳۵۰ رفته‌اند.

ایرباس ۳۸۰ بیش از ۷۲ متر طول دارد و می تواند بیش از ۸۰۰ مسافر را حمل کند. این هواپیما با چهار موتور بیش از ۱۴ هزار کیلومتر را با یکبار سوخت گیری طی می کند.

زوم و مشکلات امنیتی

پس از شیوع کرونا و خانه نشینی بسیاری از کارکنان شرکت‌های بزرگ، استفاده از اپلیکیشن زوم بشدت افزایش یافت بسیاری از شرکت‌ها از این سیستم برای هماهنگی  کارکنان خود از راه دور استفاده می کنند.

اما حالا مشخص شده است این اپلیکیشن امن نیست و هکرها می تواند از طریق آن به میکروفن و دوربین دستگاه‌های میزبان حمله کنند و حتی به فایل‌های آنها دسترسی داشته باشند.

این اپلیکیشن می تواند جلسات ویدئویی با ظرفیت ۱۰۰ نفر را پوشش دهد. این خدمات که بصورت رایگان رخ می دهد سبب شده است بسیاری از شرکت های جهان از آن استفاده کنند. 

اتوپایلوت جدید تسلا

تسلا در حال توسعه راننده خودکار خودروهای خود است. در قابلیت های جدید، این راننده خودکار می تواند تقاطع‌ها و چراغ‌های راهنمایی را تشخیص دهد.

در آینده این قابلیت‌ها در خودروهای مختلف تسلا مانند مدل سه قابل دسترس خواهد بود و مشتریان با پرداخت چندین هزار دلار و بروزرسانی نرم افزاری خودرو خود، می‌توانند از این قابلیت‌های جدید استفاده کنند.

با وجود توسعه راننده خودکار تسلا، همچنان برخی کارشناسان درباره استفاده از این تکنولوژی هشدار می‌دهند و آن ‌را زودهنگام  می‌دانند.

در دو سال گذشته چندین تصادف مرگبار در خودروهای خودران گوگل و اوبر گزارش شده است که نشان می‌دهد همچنان زیر ساخت‌های فنی مناسب برای خودروهای خودران چه در خودروها و چه در جاده‌ها وجود ندارد.

یوتیوب شورت

یوتیوب قصد دارد اپلیکیشن جدید با نام شورت را معرفی کند این اپلیکیشن در پی رونق اپلیکیشن دیگری با نام تیک تاک معرفی می شود.

رسانه‌های تکنولوژی خبر داده اند یوتیوب شورت تا پایان سال میلادی با امکانات جذاب برای انتشار محتوای ویدیوئی سرگرم کننده توسط کاربران وارد بازار می شود یوتیوب قصد دارد برای غلبه بر تیک تاک موسیقی‌های جذاب زیادی را در دسترس تولید‌کنندگان محتوا در این اپ قرار دهد.

ساخت پهپاد ضد کرونا

شرکت‌های مختلف ساخت پهپاد در حال ساخت پرنده‌های بدون سرنشینی هستند که می تواند برای تشخیص بیماران کرونایی کاربرد داشته باشند.

این پرنده‌ها با تشخیص سرفه و تب و علائم دیگر بیماران کرونایی آنها را از راه دور شناسایی می‌کنند و در مورد تردد آنها به پلیس و مراکز درمانی اخطار می‌دهد.

 این پهپاد‌ها می توانند میزان تنفس و حتی فشار خون افراد را از راه دور اندازه‌گیری کنند.در این پهپاد‌ها از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری ماشین استفاده شده است .

این پرنده‌ها با دوربین‌های حرارتی دمای بدن را اندازه گیری می کنند.

شناسایی مشکل امنیتی دوربین آیفون

کارشناسان امنیت سایبری توانسته‌اند تعدادی حفره امنیتی را در دوربین گوشی‌های آیفون شناسایی کنند. این حفره‌ها به هکرها اجازه می‌داد تا از دوربین آیفون برای درز اطلاعات استفاده کنند.اپل البته پس از این شناسایی این مشکل را بر طرف کرد.

سال گذشته هم کارشناسان امنیتی مجازی توانسته بودند در سیستم عامل آیفون مشکلات امنیتی را کشف کنند این مشکلات باعث می‌شد تا متجاوزان بتوانند به محتوای فایل های گوشی دسترسی پیدا کنند. 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.