وزارت خارجه ایران: از آمریکا درخواست کمک پزشکی و درمانی نکردیم و نخواهیم کرد

به اشتراک گذاشتن


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته آمریکا می خواست با شیوع ویروس کرونا ایران را پای میز مذاکره بیاوردحق نشر عکس
Tasnim

Image caption

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته آمریکا می خواست با شیوع ویروس کرونا ایران را پای میز مذاکره بیاورد

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفته است که کشورش برای مبارزه با ویروس کرونا از ایالات متحده آمریکا درخواست کمک نکرده و نخواهد کرد.

آقای موسوی امروز هجدهم فرودین (ششم آوریل) در کنفرانس خبری در تهران که به دلیل شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ به صورت ویدئویی برگزار شده، گفته است “سیاست ما از سردمداران آمریکا درخواست کمک نیست”.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته آمریکایی ها خواستند “از شیوع کرونا استفاده کرده و ایران را پای میز مذاکره بیاورند”. او ضمن رد هرگونه مذاکره احتمالی در این باره گفته “ایران تحریم‌های آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسد و خواستار برچیدن این تحریم‌هاست”.

از زمان اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در ایران به گفته مقام های وزارت بهداشت، ۳ هزار و ۶۰۳ ایرانی به علت ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده اند و وضعیت جسمی بیش از ۳ هزار نفر هم وخیم اعلام شده است.

آمریکا اعلام کرده ایران شیوع کرونا را بهانه ای قرار داده تا تحریم های آمریکا رفع شود. دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور اعلام آمادگی کرده که در صورت تماس مقام های ایرانی کمک های پزشکی و درمانی به ایران ارسال کند.

در حالی که رئیس جمهور، وزیر خارجه و سایر مقام های ارشد ایران می گویند تحریم های آمریکا مانع تامین نیازهای ایران برای مقابله با ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ شده است، سورنا ستاری معاون حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته است که “تمامی نیازهای کشور در این زمینه در داخل تامین می‌شود.”

پیش از این محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته بود آمریکا با ادامه دادن به تحریم های ایران “شادمانه از کشتن ایرانیان در نوروز و سال نوی ایرانی احساس غرور می کند”.

ایران از زمانی که به طور رسمی اعلام کرده ویروس کرونا در این کشور همه گیر شده، گفته کمک آمریکا را لازم ندارد و نیازهایش را از طریق “کشورهای دوست” تامین می کند. برخی از هماسایگان ایران مثل ترکیه و قطر و برخی از شرکای سیاسی همچون چین از زمان شیوع کرونا، کمک هایی را برای ایران ارسال کرده اند.

آقای موسوی شب گذشته در یک توییت به زبان انگلیسی از کمک های مردم و دولت چین برای مبارزه با کرونا تقدیر کرد و از لزوم قدردانی در این باره نوشت.

توییت سخنگوی وزارت خارجه چند ساعت پس از آن بود که چانگ هوا سفیر چین در جمهوری اسلامی ایران به اظهارات انتقادی سخنگوی وزارت بهداشت ایران درباره رفتار دولت چین در ارائه آمار و اطلاعات علمی کرونا، اعتراض ملایمی کرده بود.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفته بود آماری که چین روزانه درباره مرگ و میر ناشی از کرونا اعلام می کند به یک “شوخی تلخ” شباهت دارد.

رسانه های وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تندی از اظهارات آقای جهانپور انتقاد کرده و یک مورد خواستار برکناری او از سمت سخنگویی وزارت بهداشت شده اند.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *