رسانه خبری پیامِ ایرانی

۷۰ درصد در خانه ماندن کرونا را غیرقابل مهار می‌کندمنبع: دبی_العربیه.نت فارسی

مدیرگروه بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه اگر با همین روش‌های معمولی پیش برویم مشخص نیست چه اتفاقی رخ خواهد داد، اعلام کرد که اگر مردم در خانه ماندن را ۷۰ درصد رعایت کنند، کرونا غیرقابل مهار خواهد بود و در حال حاضر شاید ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم در خانه ماندن را رعایت کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد علوی، دوشنبه ۶ آوریل ۲۰۲۰، خروج مردم از قرنطینه خانگی پس از پایان تعطیلات را «بسیار خطرناک» دانست و در این شرایط، افزایش موارد ابتلا را «لجام گسیخته‌تر» عنوان کرد.

او با بیان اینکه اگر «با همین روش‌های معمولی پیش برویم مشخص نیست چه اتفاقی رخ خواهد داد» گفت: «اما اگر ۹۰ درصد جمعیت، ماندن در خانه را رعایت کنند کنترل کروناویروس سه ماه دیگر طول می‌کشد».

علوی رعایت در خانه ماندن تا ۸۰ درصد را منجر به طول کشیدن کنترل کرونا تا چهار یا پنج ماه ارزیابی کرد و افزود: «اگر مردم در خانه ماندن را ۷۰ درصد رعایت کنند، کرونا غیرقابل مهار خواهد بود. در حال حاضر شاید ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم کشور در خانه ماندن را رعایت کرده‌اند».

مدیرگروه بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، با تاکید بر خلوت شدن خیابان‌ها، از حضور جوانان و سایر مردم در رستوران‌ها، مهمانی‌ها و دورهمی‌ها خبر داد.

علوی، کنترل کرونا را وابسته به رعایت در خانه ماندن از سوی مردم دانست، اما به گفته او در حال حاضر «مردم زیاد رعایت نمی‌کنند و بسیاری از آن‌ها کرونا را جدی نگرفته‌اند».

گفتنی است، در جلسه روز گذشته ستاد ملی مبارزه با کرونا، مصوبات جدیدی برای آغاز دوباره فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی توسط رئیس‌جمهوری اعلام شد.

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، حسن روحانی، آغاز فعالیت‌ها در استان تهران را از ۳۰ فروردین، با رعایت همان «پروتکل‌های بهداشتی و نظارت در این زمینه» دانست.

به گفته او، در تهران از هفته آینده یعنی ۲۳ فروردین، دو سوم کارمندان ملزم به حضور سر کار خواهند بود و یک سوم مخیر هستند که سر کار باشند یا خیر و مسئولان ادارات هستند که در این زمینه تصمیم‌گیر هستند. نتیجه مثبت افراد مبتلا به کرونا ویروس، باید به محل کار شخص مبتلا اطلاع‌رسانی شود.

این در حالی است که کارشناسان حوزه سلامت و از جمله وزیر بهداشت ایران، بارها نسبت به پایان تعطیلات و خروج مردم از قرنطینه هشدار داده بودند.

سعید نمکی، با نوشتن نامه‌ای به رئیس‌جمهوری از اقدام وزارت صمت برای دستورالعمل‌های بازگشایی بدون هماهنگی با کمیته ملی مقابله با کرونا انتقاد کرد.

در نامه وزیر بهداشت ایران که جمعه ۳ آوریل ۲۰۲۰ در رسانه‌ها منتشر شد، آمده بود: «متاسفانه ناگهان اخیرا بدون اطلاع ستاد (مقابله با کرونا) نامه‌ای توسط قائم مقام محترم وزارت صنعت، معدن و تجارت به کلیه استانها ابلاغ شده که عملا دستورالعمل اداری برای بازگشایی کلیه مشاغل و مراکز کسب و کار تلقی می‌شود که این شیوه با نقش، مسئولیت و جایگاه ستاد ملی مقابله با کرونا مغایرت دارد».

او تصمیم وزارت صمت را در قالب «آتش به اختیار» توصیف کرد که «شعله‌هایش به سرعت دامن نظام سلامت و متعاقب آن اقتصاد کشور را خواهد گرفت».

نمکی با هشدار نسبت به انجام چنین اقداماتی آن را حرکت «نسنجیده و غیرمنطبق با نظر کارشناسی» خواند که «آسیب‌های غیرقابل جبرانی در پی خواهد داشت که حداقل در نظام سلامت امکان ایستادن در مقابل هجمه‌هایش میسر نمی‌باشد».

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.