رسانه خبری پیامِ ایرانی

ادامه بگومگو درباره ″شوخی تلخ″ آمار کرونا در چین | ایران | DW سخنگو و رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی در نشست خبری روز یک‌شنبه، ۱۷ فرودین ماه خود آمار و گزارش‌های ارائه شده در مورد شیوع و مقابله با ویروس جدید کرونا در چین را “شوخی تلخی” توصیف کرد که به گفته او “بسیاری در همه جهان” را به این اشتباه انداخته که بیماری کووید ۱۹ “مثل آنفلوآنزا است و مرگ و میر کمتری دارد”.

کیانوش جهانپور در این نشست که به صورت کنفرانس ویدئویی برگزار شد به طور تلویحی گزارش‌های ارائه شده در مورد چگونگی مهار اپیدمی کرونا در شهر ووهان را سوال‌برانگیز خواند و گفت: «اگر در چین گفته می‌شود دو ماهه یک اپیدمی مهار شده، باید بیشتر درباره آن فکر کرد.»

ووهان مرکز استان هوبئی چین و کانون شیوع و انتقال ویروس جدید کرونا به سرتاسر جهان شناخته می‌شود و نخستین موارد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ اواخر دسامبر در این شهر تائید شد.

مطابق آمار رسمی دولت چین شمار قربانیان در استان هوبئی حدود سه هزار و ۲۰۰ نفر بوده و شیوع کرونا در این منطقه پس از سه ماه قرنطینه کامل به خوبی مهار شده و روند عادی‌سازی اوضاع در دستور کار قرار دارد.

در روزهای گذشته بسیاری از کارشناسان و فعالان شبکه‌های اجتماعی ادعای مهار کرونا در هوبئی و تعداد قربانیان اعلام شده از سوی حکومت را تردید‌آمیز خوانده‌اند. برخی با استناد به آمار غیررسمی موسسه‌های خاکسپاری در شهر ووهان معتقدند تعداد واقعی قربانیان می‌تواند چندین برابر آمار رسمی باشد.

چانگ هوا، سفیر پکن در تهران در واکنش به سخنان کیانوش جهانپور در یک پیام توئیتری با بیان این که وزارت بهداشت چین هر روز یک کنفرانس خبری برگزار می‌کند به او توصیه کرد اخبار و گزارش‌ها را به دقت بخواند و بعد نتیجه بگیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت صبح دوشنبه ۱۸ فروردین در پاسخ به این توصیه در یک پیام توئیتری به برگزاری منظم نشست‌های خبری روزانه این وزارت‌خانه اشاره کرد و نوشت این نشست‌ها “برای سفرای محترم و اصحاب رسانه در همه کشورها بویژه کشورهای دوست قابل استفاده خواهد بود”.

تلاش وزارت‌خارجه برای دلجویی از چین

با بالاگرفتن این ماجرا، عباس موسوی در صفحه توئیتر خود پیامی به انگلیسی منتشر کرد که بیشتر به تلاشی برای دلجویی از مسئولان چین و خاتمه دادن به این ماجرا به نظر می‌رسید. او در این پیام چین را پیشتاز مهار ویروس کرونا و یاری دهنده به کشورها “در سرتاسر جهان” معرفی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه در پیام خود تاکید کرد که ایران همواره قدردان کمک‌های چین در این شرایط دشوار است. سفیر چین هم با استقبال از این پیام و ری‌توئیت کردن آن نوشت: «شایعات نمی‌توانند دوستی ما را از بین ببرند!»

در میانه این بگومگوها کیانوش جهانپور پیام دیگری در توئیتر منتشر کرد که به نوعی تکرار سخنان او در نشست خبری در مورد نقش چین در به اشتباه انداختن افکار عمومی جهان درباره مقایسه خطر آنفولانزا و بیماری کووید ۱۹ است.

تکرار اتهام گمراه‌کننده بودن گزارش‌های چین

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت می‌گوید “همه محافل آکادمیک دنیا” بر پایه گزارش محققان چین “حداقل آنفلوآنزای تیپ A را از ویروس نوپدید کرونا وخیم‌تر قلمداد کردند” که یافته‌های امروز خلاف آن را نشان می‌دهد.

کیانوش جهان‌پور صبح دوشنبه پیام دیگری مبنی بر قدرانی از حمایت‌های چین از ایران برای مقابله با کرونا در صفحه شخصی خود توئیت کرد. او نوشته که به خاطر اختلاف نظری که وجود دارد “بیگانگان ذوق زده نشوند”.

ایران یکی از کشورهایی است که به شدت با شیوع ویروس جدید کرونا درگیر است و شمار مبتلایان شناسایی شده در آن تا روز دوشنبه به بیش از ۶۰ هزار مورد رسیده است.

گزارش‌ها و اظهارات بسیاری از مسئولان ایرانی حکایت از آن دارد که جمهوری اسلامی که ۳۰ بهمن به طور رسمی شیوع کرونا در این کشور را تائید کرد از چند هفته پیش از ابتلای شماری از شهروندان به بیماری کووید ۱۹ در شهر قم اطلاع داشت و آن را مخفی می‌کرد.

گفته می‌شود مسئولان حکومتی به خاطر جذب مشارکت مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در دوم اسفند تا آن جا که ممکن بود از علنی کردن ورود ویروس جدید کرونا به ایران و مرگ عده‌ای بر اثر ابتلا به آن خودداری کرده‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.